Islak Hamburger Tarifi

Eğer hızlıca hazırlanacak lezzetli bir yemek arıyorsanız, ıslak hamburger tam da aradığınız şey olabilir. Bu tarif, hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanabilir ve herkes tarafından sevilen bir lezzete sahiptir. Köfteler için gerekli malzemeleri karıştırarak harmanlayın ve bir gece buzdolabında dinlendirin. Ertesi gün, köfteleri yuvarlayın ve galeta ununa bulayarak kızartın. Ayrı bir tencerede sos malzemelerini karıştırarak kaynatın ve köftelerin üzerine dökün. Bayatlamış bir ekmek diliminin üzerine köfteyi koyun ve bu lezzetli ıslak hamburgerin tadını çıkarın.

Gerekli Malzemeler

Bir ıslak hamburger yapmak için gereken malzemeler oldukça basit. Sofralık kıyma, rendelenmiş soğan ve sarımsak, tuz, karabiber, kekik ve bir yumurta, bayat ekmek, süt ve galeta unu kullanacağız. Sos için ise kırmızı biber salçası, su ve sıvı yağı küçük bir tencereye koyarak hazırlıyoruz. Ayrıca köftelerimizi kızartmak için sıvı yağ kullanacağız. Su köfte harcına biraz nem vermesi için gereklidir ve malzeme miktarı tamamen kişisel zevke bağlı olarak ayarlanabilir. Tarife göre kullanacağımız malzemeleri hazırladıktan sonra köfte harcını hazırlayabilir ve kolayca ıslak hamburger yapabiliriz.

Hamburger Köftesi Hazırlama

Köfte yapmak için öncelikle kıymayı alın ve bir kasede rendelenmiş soğan ve sarımsak, tuz, karabiber, kekik ve bir adet yumurtayla karıştırın. İyice yoğurun ve bir gece buzdolabında dinlendirin. Bu sayede köfte harcı lezzet kazanacak ve daha kolay şekillendirilecektir. Ertesi gün, ceviz büyüklüğünde yuvarlayın ve avuç içi ile hafifçe bastırarak şekillendirin. Galeta ununa bulayın ve kızgın yağda kızartın.

Köfte Harcının Dinlendirilmesi

Köfte harcının dinlendirilmesi, lezzetli bir köfte elde etmek için oldukça önemlidir. Köfte yapmak için hazırladığınız harcı, buzdolabında en az bir gece dinlendirmek gerekiyor. Böylece malzemeler aromalarını birbirine daha iyi karıştırabiliyor ve köftenin daha lezzetli olmasını sağlıyor. Ayrıca, dinlendirilmiş köfte harcı daha kolay şekil alır ve dağılmaz. Köfte harcını hazırladıktan sonra streç filmle kaplayın ve buzdolabında bir gece boyunca dinlendirin. Ertesi gün köfte yapacağınız zaman harcı çıkartıp, şekil vererek pişirebilirsiniz. Bu işlemle daha lezzetli bir ıslak hamburger tarifi elde edeceksiniz.

Köfte Şekillendirme

Islak hamburger yapmak için hazırladığınız köfte karışımını ceviz büyüklüğünde yuvarlayın ve avuç içi ile hafifçe bastırın. Bu şekilde köftelerinizin hamurumsu yapısını almasını sağlayın ve pişirirken değışmesini engelleyin. Köftelerin yuvarlak sahpe almalarına özen gösterin.

Kızartma

Islak hamburgerlerinizi pişirmek üzere hazırlanan köfte harcını galeta ununa bulayın ve kızgın yağda kızartın. Köfteleri kızartırken fazla kalabalık olan tavada pişirmemeye özen gösterin. Kızartma işlemi sırasında kızartma tavasında yağın mümkün olduğunca kızmış olmasına dikkat edin, aksi halde köfteleriniz yağda dağılabilir. Köftelerinizi kısa süre içinde güzelce pişirdikten sonra fazla yağını aldırmak için kağıt havlu yardımıyla fazla yağı süzün.

Üzerine Sos Hazırlama

Islak hamburgerlerin enfes lezzetleri için sosları da oldukça önemlidir. İşte size kolay bir sos tarifi:

Gerekli Malzemeler Miktarı
Kırmızı Biber Salçası 1 yemek kaşığı
Su 1 su bardağı
Sıvı Yağ 1 yemek kaşığı

Sosu hazırlamak için, küçük bir tencereye kırmızı biber salçası, su ve sıvı yağı koyun ve karışımı kaynatın. Bu harika sosu ıslak hamburgerlerinizin üzerine dökün ve sıcak servis edin. İşte bu kadar kolay ve lezzetli!

Hamburger Nasıl Hazırlanır?

Kızarttığınız köftelerinizin üzerine önceden hazırladığınız sosu dökün ve yaklaşık 5 dakika kadar pişmesine izin verin.

Bayatlamış ekmek dilimlerini bir bardak süt ve galeta unu karışımı içinde ıslatın ve tabağa yerleştirin.

Üzerine sıcak köfteleri koyun ve keyifle yemeye hazır hale getirin.

Bu lezzetli ıslak hamburger tarifine dilerseniz ketçap, mayonez, turşu, marul, domates ve peynir gibi malzemeler ekleyerek zenginleştirebilirsiniz.

Yorum yapın