Hira Tatlı Tarifi

Evinizde kolayca yapabileceğiniz ve harika bir lezzete sahip olan hira tatlısı tarifi için doğru adrestesiniz! İşte yapımı için gerekli malzemeler:

 • 2 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı süt
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 çay bardağı ceviz

Malzemeleriniz hazırsa şimdi tarife geçebiliriz. Tüm malzemeleri karıştırarak hamurumuzu yoğurup ceviz büyüklüğünde parçalar koparıyoruz. Ardından parçaları yağlanmış fırın kabına yerleştiriyoruz ve önceden ısıtılmış 170 derece fırında 20 dakika pişiriyoruz.

Tatlılarımız fırından çıktıktan sonra hemen üzerine soğuk şerbeti döküyoruz. Şerbetin tatlıya işlemesi ve lezzetinin dağılması için tatlıları birken süre bekletiyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra hira tatlılarınız servise hazır! Üzerini cevizle süsleyerek afiyetle yiyebilirsiniz.

Malzemeler

Evde hira tatlısı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit. İşte hira tatlısı tarifi için gerekli olan malzemeler:

 • 2 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı süt
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 çay bardağı ceviz

Bu malzemeleri kolayca temin edebilirsiniz. Hira tatlısı tarifi oldukça basit olduğu için, uzun bir malzeme listesi de yoktur. Sadece bu malzemelere ihtiyacınız olacak ve hafif ve lezzetli bir tatlı yapabileceksiniz.

– 1 su bardağı toz şeker

Bu enfes hira tatlısı tarifi için ilk önce 1 su bardağı toz şeker kullanmamız gerekiyor. Tatlımızın şerbetinde kullanacağımız şeker, yanlış bir uygulama yapılması durumunda şerbetin kıvamını negatif etkileyebilir. Şeker, diğer malzemelerle karıştırıldığında ise hamurun kıvamında bir yumuşaklık sağlıyor. Tadı tam kararında olabilmesi için ölçülerine mutlaka dikkat edin.

– 1 su bardağı sıvı yağ

Sıvı yağ, hira tatlısının yapısında önemli bir rol oynar. Hamurun kıvamını ayarlayarak, tatlıyı lezzetli ve hafif yapar. Bu tarif için ayçiçek yağı kullanarak yapabilirsiniz.

Ancak farklı aromalar için farklı yağlar da kullanmanız mümkün. Örneğin, hindistan cevizi yağı veya badem yağı gibi farklı yağlar kullanarak, tatlıya farklı bir aroma kazandırabilirsiniz.

Genellikle irmikli tatlıların yağ oranı yüksek olsa da, bu tarifte kullanılan sıvı yağ miktarı fazla değildir. Böylece hira tatlısını rahatlıkla tüketebilirsiniz.

– 1 su bardağı süt

Tatlıya süt, lezzet katmak için kullanılan önemli bir malzemedir. Süt, aynı zamanda hamurun kıvamını ayarlayarak hira tatlısının dokusunu da etkiler. Hem inek sütü hem de bitkisel sütler tercih edilebilir. İnek sütü kullanacaksanız, tercihen taze sütü tercih etmelisiniz. Ancak bitkisel sütleri tercih ediyorsanız badem sütü, fındık sütü ya da hindistan cevizi sütü kullanabilirsiniz. Süt miktarını azaltarak hamurun kıvamını daha sert yapabilirsiniz.

– 1 paket vanilya

Evde tatlı yapmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı malzemelerden biri olan vanilya, hira tatlısında da yerini alıyor. Vanilya; tatlıya hoş bir aroma, harika bir lezzet ve koku katıyor. Paketler halinde satılan vanilya, hemen hemen her markette kolaylıkla bulunabiliyor. Ancak, vanilyanın üretildiği vanilya orkidesinin nadir bulunması nedeniyle bu baharatın fiyatı oldukça yüksek olabiliyor. Hira tatlısının tarifinde de yer alan vanilya, bir paket kabartma tozu gibi kuru bir malzemedir. Tatlıya ayrıntılı bir lezzet katmak için mutlaka kullanılması gereken bir malzeme olduğunu belirtmekte fayda var.

– 1 paket kabartma tozu

, hira tatlısının kabarmasını sağlar. Kabartma tozu, irmik ve diğer malzemelerle karıştırılarak hazırlanan hamur, pişirilirken kabarmaya başlar. Bu da tatlıyı hafif ve lezzetli hale getirir. Ancak, fazla kabartma tozu kullanmak tatlıyı sert ve köpüklü yapabilir, bu nedenle tarife uygun ölçülerde kullanmak önemlidir. Kabartma tozu, tatlıların hazırlanmasında oldukça yaygın olarak kullanılan bir malzemedir ve tatlıların lezzet ve dokusuna katkı sağlar.

– 1 çay bardağı ceviz

Hira tatlısının lezzetli tadını tamamlayan cevizler, tatlıya ekstra bir dokunuş sağlar. Cevizlerin kabuklarını soyduktan sonra küçük parçalar halinde kıyabilirsiniz. Cevizlerin dış kabuklarındaki zararlı maddelerin temizlendiğine emin olmak için kabukları soyarken dikkatli olmalısınız. Ayrıca cevizlerin tazeliğine dikkat edin, lezzetli bir tatlı yapmak için taptaze ceviz kullanmanız önerilir.

 • 1 çay bardağı ceviz kabukları soyulmuş ve kıyılmış

Tatlıyı servis ederken üzerini ceviz parçalarıyla süsleyebilir veya tatlıların içine de ceviz ekleyerek farklı bir lezzet yaratabilirsiniz. Bu lezzetli tatlıyı misafirlerinize ikram edebilir veya özel günlerde sevdikleriniz için hazırlayabilirsiniz.

Tarif

Evde yapabileceğiniz lezzetli hira tatlısı için ilk adım olarak, bir karıştırma kabına 2 su bardağı irmik, 1 su bardağı toz şeker, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı süt, 1 paket vanilya ve 1 paket kabartma tozunu ekleyin. Tüm malzemeleri bir çırpıcı ya da karıştırıcı yardımıyla iyice karıştırın ve hamur elde edene kadar yoğurun.

Hamuru hazırladıktan sonra, ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak yuvarlayın. Ardından, yağlanmış fırın kabına yuvarladığınız hamur toplarını yerleştirin ve önceden ısıtılmış 170 derece fırında yaklaşık 20 dakika pişirin.

Fırından çıkan sıcak hira tatlılarının üzerine soğuk şerbet dökün ve tatlıların şerbeti çekmesi için bir süre bekletin.

Son olarak, tatlıları servis tabaklarına yerleştirin ve üzerini ceviz ile süsleyerek afiyetle tüketin.

2. Hamuru yoğurun ve ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak yuvarlayın.

Hira tatlısının hamurunu hazırlamak için tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra yoğurun. Hamur, ele yapışmayacak bir kıvamda olmalıdır. Ardından, cevizden biraz büyük parçalar koparın ve yuvarlayın. Hamuru yuvarlarken ellerinizi hafif bir yağ ile yağlayabilirsiniz. Hazırladığınız hamur toplarını yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine dizin ve önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 20 dakika pişirin. Fırından çıkan tatlıları soğutmadan hemen sonra şerbetle bulayabilirsiniz, böylece daha fazla şerbet çekmesi sağlanır. Ayrıca tatlıların üzerini cevizle süsleyebilirsiniz.

3. Topları yağlanmış fırın kabına yerleştirin ve önceden ısıtılmış 170 derece fırında yaklaşık 20 dakika pişirin.

Hamurumuzu yoğurduğumuz ceviz büyüklüğündeki parçaları yağlanmış bir fırın kabına yerleştiriyoruz. Fırını önceden ısıtıp, 170 dereceye ayarlıyoruz.

Hamurların fırında pişme süresi yaklaşık 20 dakika arasındadır. Fırında pişirirken, tatlıları kontrol ederek fırının içindeki sürelerini ayarlayabilirsiniz. Çünkü her fırında pişme süresi değişebilir.

Hamurların büyüklüğüne ve fırınınıza göre pişme süresinde değişiklikler olabileceğinden, yakından takip edin ve aralıklarla kontrol edin.

4. Fırından çıkan sıcak hira tatlılarının üzerine soğuk şerbet dökün ve tatlıların şerbeti çekmesi için bir süre bekletin.

Fırından çıkan sıcak hira tatlılarınız şimdi şerbeti bekliyor. Soğuk şerbeti hazırlamak için malzemelerinizin ölçülerini doğru tuttuğunuzdan emin olun. Şerbetin tatlıyı dengeli bir şekilde kaplaması için soğuk şerbeti sıcak tatlılarınıza dökün. Hira tatlılarının şerbeti tamamen çekmesi için bir süre bekletin. Bu süre, tatlıların daha fazla şerbet alması ve daha yumuşak bir hale gelmesi için önemlidir. Üzerini ceviz ile süslediğiniz sıcak hira tatlılarınız artık servise hazır. Afiyet olsun!

5. Servis yapın ve üzerini ceviz ile süsleyin. Afiyet olsun!

Servis yapmak için öncelikle tatlıların soğumasını bekleyin. Daha sonra tatlıları servis tabağına alın ve üzerlerini cevizle süsleyin. İsterseniz üzerine pudra şekeri de ekleyebilirsiniz. Hira tatlısı, soğuk servis edilmesi daha lezzetli olur. Çay veya kahve yanında, akşam keyifle tüketebilirsiniz. Afiyet olsun!

Yorum yapın