Fajita Tarifi

Fajita yapımı için gerekli malzemeler şunlardır: tavuk veya biftek dilimleri, biber, soğan, fajita baharatı, limon suyu, zeytinyağı, tuz ve tortilla. Tavada önce zeytinyağı ile tavuk/biftek dilimlerini kızartın. Daha sonra, tavaya soğan ve biberi ekleyin ve karıştırın. Baharatları ve limon suyunu ekleyin ve karıştırın. Tortillaları ısıtın ve fajita karışımını tortilla üzerine ekleyin ve sarın. Fajita baharatı yapmak için, karabiber, kişniş, kimyon, toz acı biber, toz sarımsak ve tuzu karıştırın. Fajita sosu yapmak için, mayonez, yoğurt, limon suyu, sarımsak ve fajita baharatını karıştırın. Fajitayı servis ederken ince kesilmiş marul, rendelenmiş peynir, guacamole ve fajita sosu eşliğinde sunabilirsiniz.

Malzemeler

Fajita Tarifi Malzemeleri

Fajita yapımı için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • Tavuk veya biftek dilimleri
 • Biber
 • Soğan
 • Fajita baharatı
 • Limon suyu
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Tortilla

Tavuk yerine biftek kullanmak isterseniz, dilimleri ince kesmelisiniz. Aynı şekilde biber ve soğanları da ince ince doğramak lezzeti artıracaktır. Fajita baharatını hazır alabilir veya karabiber, kişniş, kimyon, toz acı biber, toz sarımsak ve tuz karıştırarak kendiniz de yapabilirsiniz. Tortilla ise hazır satın alabilirsiniz veya evde yapabilirsiniz.

Yapım Aşamaları

Fajita yapımı oldukça kolaydır. İlk olarak, tavuk veya biftek dilimlerini bir tavada zeytinyağı ile kızartın. Sonra, soğan ve biberi de tavaya ekleyerek karıştırın. Daha sonra, fajita baharatlarını ve limon suyunu ekleyin ve tekrar karıştırın. Tortillaları ısıtın ve hazırladığınız fajita karışımını tortilla üzerine ekleyin ve birleştirin. Son olarak, fajitayı sararak servis edebilirsiniz. Hem lezzetli hem de hızlı bir yemek olan fajitayı sevdiklerinizle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.

Fajita Baharatı Nasıl Hazırlanır?

Fajita baharatı, evde kolayca hazırlanabilir. Karabiber, kişniş, kimyon, toz acı biber, toz sarımsak ve tuzu karıştırarak harmanlayabilirsiniz. Verdiğimiz ölçüler, yaklaşık 4 porsiyon fajita için yeterli olacaktır. Bu baharat karışımını hazırlayarak, marketlerdeki hazır baharatlara harcadığınız parayı tasarruf edebilirsiniz. Ancak, lezzeti için baharatı fazla kullanmamak gerektiğini de unutmamak gerekir. Baharat karışımını buzdolabında saklayarak, bir sonraki fajita yapımında da kullanabilirsiniz.

Alternatif Malzemeler

Fajitaya eklemek için birçok alternatif malzemeler vardır. Bunlar arasında; mantar, avokado, mısır, salsa ve taze kişniş gibi malzemeler yer alır. Beyaz veya kırmızı soğan, farklı biberler, sarımsak gibi sebzelerle de farklı çeşitler deneyebilirsiniz.

Ayrıca, farklı lezzetler denemek için fajitada kullanılan et yerine, sebzeler de kullanabilirsiniz. Patates, kabak, patlıcan, havuç ve kabak gibi sebzeleri de dilimleyip lezzetli bir fajita yapabilirsiniz.

 • Mantar
 • Avokado
 • Mısır
 • Salsa

Malzemelerinizi seçerken damağınıza en uygun olanları deneyebilirsiniz. Bu sayede her seferinde yeni bir fajita lezzeti oluşturabilirsiniz. Sadece et değil, sebzelerle de en lezzetli fajitaları yapabilirsiniz.

Fajita Sosu Nasıl Hazırlanır?

Fajita sosu yapımı için gereken malzemeler: mayonez, yoğurt, limon suyu, sarımsak ve fajita baharatıdır. Sosu hazırlamak için, öncelikle bir kase içinde mayonez ve yoğurdu karıştırın. Daha sonra, limon suyunu ekleyin ve bu karışımı iyice çırpın. Son olarak, sarımsak ve fajita baharatını ekleyerek tekrar karıştırın.

Sosu isteğe bağlı olarak daha sulu veya daha yoğun yapabilirsiniz. Bunun için mayonez ve yoğurt oranını değiştirebilirsiniz. Ayrıca, farklı baharatlar veya malzemeler ekleyerek fajita sosunu kişisel zevkinize göre özelleştirebilirsiniz.

Fajita Servis Önerileri

Fajitayı hazırladınız, şimdi servis zamanı! İşte Fajita servisi için öneriler:

 • Fajitayı tortilla içinde servis yapabilirsiniz.
 • İnce kesilmiş marul, fajitaya harika bir lezzet katıyor. Fajitayı marul yaprağına sararak servis edebilirsiniz.
 • Rendelenmiş peynir, fajitaya eşsiz bir aroma katıyor.
 • Guacamole, Fajita ile eşleşen ideal bir sosdur. Sprey yaparak veya yanında sunarak servis yapabilirsiniz.
 • Fajita sosu, fajitanızı tamamlayacak bir lezzet taşıyıcısıdır. Fajitanın yanında bir miktar servis yapabilirsiniz.

Deneyin ve hangi kombinasyonun size en uygun olduğunu keşfedin. Afiyet olsun!

Fajita Tarifi Püf Noktaları

Fajita yaparken tavuk veya biftek dilimleri çok ince dilimlenmeden ve çok pişirilmeden kullanılmalıdır. Biber ve soğanlar da çok fazla pişirilmemelidir; böylece sebzelerin lezzeti korunacak ve nefis bir tat elde edilecektir. Tortillaları fırında veya tavada hafifçe ısıtırsanız daha lezzetli olacaktır, bu sayede gevrekliği korunacak ve fajitayı yemek daha keyifli hale gelecektir.

Yorum yapın