Ekler Pasta Tarifi

Ekler pasta eminim çoğumuzun en sevdiği pastalardan biridir. İşte bu yazımızda sizlere evde kolayca yapabileceğiniz ve lezzeti ile misafirlerinizin beğenisini kazanacak ekler pasta tarifini vereceğiz.

Öncelikle malzemelerimiz; un, yumurta, şeker, su, tuz, krema ve çikolata. Hamur için tencerede un, su, tuz ve şekeri karıştırın ve kaynatın. Daha sonra yumurtayı ekleyip çırpın. Sıkma torbasına koyduktan sonra fırın tepsisine üzerlerine hava kaçırmadan küçük top şekillerinde sıkın ve 200 derece fırında 25-30 dakika pişirin.

Krema için pişirip çikolatayı ekledikten sonra bu karışımı eklerlerin içine sıkın. Üzerine isteğinize göre çikolata sosu ve pudra şekeri ekleyerek süsleyebilirsiniz.

Lezzetli bir ekler pasta için bu adımları takip ederek harika bir tarif hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

Ekler pastanın başarılı bir şekilde yapılabilmesi için doğru malzemelerin kullanılması şarttır. İşte, ekler pasta malzemeleri:

  • Krema
  • Çikolata
  • Un
  • Yumurta
  • Şeker
  • Su
  • Tuz

Hamurun yapımı için un, su, tuz ve şeker bir tencereye konulup iyice karıştırılır ve kaynatılır. Daha sonra yumurta da eklenerek çırpılır. İçi kremalı ve üzeri çikolatalı enfes ekler pastanın yapımı için malzemeler tamam!

Hamurun Hazırlanması

Ekler pastanın hamuru için öncelikle bir tencereye un, su, tuz ve şekeri ekleyin. Karıştırın ve orta ateşte kaynatın. Sonrasında karıştırarak yumurtayı da ekleyin ve çırpın. Böylece hamurunuz hazır hale gelmiş olacaktır. Dikkat edilmesi gereken husus, hamurun içine hava kaçmamasıdır. Bu nedenle, hamuru sıkma torbasına koyun ve fırın tepsisine küçük top şekillerinde sıkın. Hamurun pişirilmeden önce hava kaçmadığından emin olun. 200 derece fırında, 25-30 dakika boyunca pişirin.

Eklerlerin Yapılışı

Ekler pastasının en önemli aşamalarından biri, hamurun doğru şekilde hazırlanmasıdır. İlk olarak hamurunu hazırlamak için, sıkma torbasına hamuru koyun ve fırın tepsisine küçük top şekillerinde sıkın. Fırın tepsisi üzerine hamuru sıkmadan önce, hamurun içine hava kaçmamasına dikkat etmelisiniz. Böylece eklerleriniz daha da kabarık olacaktır.

Eklerlerin şeklini vermek için, gerektiğinde bir düzeltme kaşığı kullanabilirsiniz. Daha sonra hamurları önceden ısıtılmış 200 derece fırına koyun ve yaklaşık 25-30 dakika pişirin. Eklerleriniz kabarık, altı kızarmış ve pişmiş göründüğünde fırından alabilirsiniz. Eklerleriniz hazır olduğunda, onları soğumaya bırakın ve sonra içine krema sıkın.

Eklerlerin Pişirilmesi

Ekler hamurundan hazırlanan topların pişirilmesi, özenli bir işlemdir. Isıtılmış 200 derece fırında, 25-30 dakika boyunca pişirin. Fırın içinde eklerleri açıp kontrol etmeyin. Fırın kapağı açıldığında, içindeki hava sıcaklık değişiklikleri nedeniyle çökebilir ve eklerleriniz patlayabilir. Eklerlerin pişirme süresi fırın tipine ve büyüklüğüne göre değişebilir.

Bazı tariflerde, eklerlerin içi boşaltılarak pişirilir ve sonrasında kremayla doldurulur. Diğer tariflerde ise, doğrudan kremalı eklerler pişirilir. Her iki yöntem de aynı sıcaklıkta ve sürede pişirilir.

Kremanın Yapılışı

Kremanın hazırlanması için öncelikle sütü bir tencereye alın ve ocağa koyun. İçerisine şeker ekleyin ve karıştırarak eritin. Başka bir kapta yumurtaları çırparak içerisine un ekleyin. Bu karışımı sütün içerisine yavaş yavaş ekleyin ve karıştırarak kaynatın. Kıvam alınca ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Daha sonra çikolatayı eritin ve hazırladığınız kremaya ekleyin. Karıştırın ve homojen bir kıvam alana kadar çırpın. Son olarak sıkma torbasına koyun ve eklerlerin içine sıkın. Krema ekleme işlemi yaparken eklerlerin içine hava kaçmamasına dikkat edin.

Kremanın üstüne çikolata sosu veya pudra şekeri ekleyerek ekler pastanızı süsleyebilirsiniz. Hazırladığınız ekler pastası, misafirlerinizin beğenisini kazanacak lezzetli bir pasta olacaktır.

Yorum yapın