Çıtır Manti Tarifi

Sevilen Turk yemeklerinden mantinin en sevilen cesitlerinden biri de cıtır mantıdır. Bugun sizlere lezzetiyle damaklarınızda iz bırakacak bir cıtır mantı tarifi sunuyoruz. Bu tarif sayesinde evinizde cıtır mantıyi kolayca hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

Bu çıtır mantı tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  • Lahana yufkası
  • Kıyma
  • Rendelenmiş kaşar peyniri
  • Domates sosu
  • Baharatlar

Lahana yufkaları, lezzetli bir çıtır mantı için mükemmel bir seçimdir. Kıyma, iç harcın ana malzemelerinden biridir, baharatlarla birlikte harmanlayarak harika bir tat elde edebilirsiniz. Rendelenmiş kaşar peyniri, servis sırasında mantıya güzel bir lezzet katar. Domates sosu da, mantıya harika bir tat ve lezzet veren muhteşem bir eklentidir.

Hazırlanışı

Çıtır manti yapmak için öncelikle lahana yufkasını küçük karelere kesin. Kıymayı baharatlarla harmanlayın ve karelere kesilmiş yufkaların içine harçtan koyun. Bir kenarda bekletin. Daha sonra kısık ateşte domates sosunu pişirin ve baharatlar ekleyin. Yufka üçgenlerini alıp kenarlarından sıkıca bastırarak katlayın ve kızgın yağda kızartın. Kızaran mantıları servis tabağına alın ve üzerine hazırladığınız domates sosunu gezdirin. Son olarak rendelenmiş kaşar peynirini serpiştirin ve servis edin. Afiyet olsun!

Yufka Doldurma

Yufka doldurma işlemi oldukça kolaydır. Küçük karelere kesilen yufkaların içine, önceden baharatlarla harmanlanmış kıyma konulur. Daha sonra yufka, üçgen şeklinde katlanır ve kenarlarına bastırılarak sıkılaştırılır. Kızgın yağda kızartarak, çıtır çıtır hale getirilir. Yufkaların katlama şekline göre, hamurun içindeki malzemeleri bir arada tutar ve misafirlerinizi lezzetiyle şımartır. Bu pratik manti tarifi, hem misafirlerinizin hem de ev halkının favorisi olacak.

Sos Hazırlama

Çıtır mantıların lezzetini tamamlayacak sosun hazırlanması da oldukça kolaydır. Domates sosuna damak tadınıza uygun baharatlar ekleyin ve kısık ateşte pişirmeye başlayın. Sosun kıvamını inceltmek için gerektiği kadar su ekleyebilirsiniz. Sosunuzun daha yoğun olmasını istiyorsanız, sosun pişme süresini uzatabilirsiniz.

Baharat seçimlerine gelince; tuz, karabiber, kekik, pul biber, sarımsak ve içerisinde sizin sevdiğiniz baharatları da ekleyebilirsiniz. Mantınızın baharatlandırmasını sosla beraber yaparsanız, daha lezzetli ve uyumlu bir tat elde edebilirsiniz.

Sosunuz hazır olduktan sonra, çıtır mantıların üzerine gezdirerek, nane ya da maydanozla süsleyebilirsiniz. Hazırladığınız bu lezzetli çıtır mantıyı sevdiklerinizle paylaşarak, misafirlerinize yapabileceğiniz yemek tarifleri arasında yerinizi alabilirsiniz.

Servis

Mantılarınızı güzel bir servis tabağına dikkatlice alın. Üzerine hazırladığınız domates sosunu gezdirin ve en son olarak rendelenmiş kaşar peynirini serpiştirin. Peynirin erimesi için birkaç dakika beklettikten sonra sıcak servis yapabilirsiniz.

Yorum yapın