Cips Sosu Tarifi

Merak edenler için, hazırlaması oldukça kolay ve lezzetli bir cips sosu tarifi paylaşıyoruz. Bu sosu ev yapımı atıştırmalarınızın yanında servis edebilir ve lezzetlerine lezzet katabilirsiniz. İşte gerekli malzemeler ve hazırlanışı!

Gerekli Malzemeler

Birbirine karıştırıldığında harika bir lezzet elde edilen cips sosu için gerekli malzemeler oldukça basit. Tarifte kullanacağımız malzemeler şu şekildedir:

 • Soya sosu
 • Sarımsak
 • Limon suyu
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Karabiber

Malzemelerin hepsi kolaylıkla tedarik edilebilir ve lezzetli bir sos hazırlamak için ihtiyacınız olan temel malzemelerdir. Her zaman evinizde bulundurabileceğiniz malzemeler olan bu sos malzemeleri, cips sosunun enfes tadını elde etmek için yeterli olacaktır.

Hazırlanışı

Cips sosu tarifi oldukça basit bir şekilde hazırlanabilir. İlk olarak bir kase içerisine soya sosunu boşaltın. Ardından sarımsağı rendeleyip soya sosuna ekleyin. Limon suyunu da ilave ederek karıştırın. Zeytinyağını ekleyin ve tuz ile karabiberi de sosun içerisine ekleyip karıştırın. Sosunuz hazır! Bu kadar basit. Dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Eğer sosunuzun tuzu çok gelirse soya sosu miktarını azaltarak tuzu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, buzdolabında saklayarak daha uzun süre kullanabilirsiniz.

İpuçları

Cips sosunun lezzeti tuzlu soya sosundan gelir, ancak aşırı tuzlu bir sos yemek iştahınızı kaçırabilir. Bu nedenle, cips sosunun tadını bozmadan daha az tuzlu hale getirmek için soya sosu kullanırken tuz miktarını azaltabilirsiniz.

 • Ayrıca, hazırladığınız sosu uzun bir süre kullanmak istiyorsanız, buzdolabında saklayabilirsiniz. Sosunuzu hava geçirmez bir kapta saklamaya özen gösterin, böylece sosun yapısı bozulmaz ve daha uzun süre tazeliğini korur.

Cips sosunun kalitesi ve lezzeti kendi hazırladığınız sosla daha yüksek olacaktır. Bu nedenle, kendi sosunuzu hazırlamaya özen gösterin ve yemeklerinizi daha lezzetli hale getirin.

Başka Hangi Yiyeceklerle Tüketebilirsiniz?

Cips sosu sadece cipslerle tüketilemez. Patates kızartması, nuggets, tavuk kanatları gibi fast food atıştırmalıklarının yanında da servis edebilirsiniz. Ayrıca, sandviçlerinize, salatalarınıza ve hatta makarnalarınıza bile ekleyebilirsiniz. Kendinizi yaratıcı hissediyorsanız, cips sosunu kendi yemek tariflerinizde bile kullanabilirsiniz.

Lezzetli bir öneri olarak, cips sosuyla hazırlayacağınız tavuk kanatları veya nuggets, hem tadı hem de görünümüyle muhteşem bir atıştırmalık olacaktır. Cips sosu, farklı yemeklerle de harika uyum sağlar. Örneğin, geleneksel bir burger yerine, cips soslu köfte ve patates kızartması ile harika bir hamburger yapabilirsiniz. Seçenekler sınırsız!

 • Patates kızartması
 • Nuggets
 • Tavuk kanatları
 • Salatalar
 • Sandviçler
 • Makarnalar

Tavsiye

Eğer evde cips sosu yapımı için gerekli malzemeleriniz varsa, hazır sos kullanmak yerine ev yapımı sosu tercih etmelisiniz. Ev yapımı sosun lezzeti, hazır soslardan daha yoğun ve doğal olacaktır. Ayrıca ev yapımı sosun içeriğindeki malzemeleri de siz kontrol edebilirsiniz. Hazır soslarda genellikle yüksek oranda tuz, şeker ve koruyucu madde bulunmaktadır. Bu nedenle ev yapımı sos, daha sağlıklı bir alternatiftir. Ayrıca ev yapımı cips sosunun lezzeti, fast food restoranlarda veya marketlerde satılan hazır soslardan da daha lezzetlidir. Bunun için sadece birkaç malzeme ve evdeki mutfağınızda yer alan aletler yeterli olacaktır.

Yorum yapın