Tutku Kurabiye Tarifi

Bu yazımızda sizlere tutku kurabiye tarifi vereceğiz. Damakta bıraktığı enfes lezzet ile adını hak eden tutku kurabiye, aynı zamanda pratik yapımı ile de öne çıkıyor. Malzemelerin hazırlanması ve hamurun yoğurulması sonrasında iç malzemesi ile buluşarak fırında pişiriliyor. Özellikle çikolata sevenlerin bayılacağı bu lezzetli tarif için gerekli malzemelerin listesi ve yapım adımları aşağıda yer almaktadır. Deneyen herkese şimdiden afiyet olsun!

Gereken Malzemeler

Tutku kurabiyelerinin yapımı için aşağıdaki malzemeler gereklidir:

Hamur İçin İç Malzeme
1 su bardağı tereyağı 1/4 su bardağı toz şeker
1 su bardağı pudra şekeri 1 paket vanilyalı puding
2 adet yumurta sarısı 1/2 su bardağı süt
1 çay kaşığı vanilya özütü 1/2 su bardağı tereyağı
2,5 su bardağı un
1/2 su bardağı kakao
1/4 çay kaşığı tuz

Hamur İçin

Tutku kurabiye yapmak için hamuru hazırlamak için, öncelikle 1 su bardağı tereyağına ihtiyacınız var. Bu tereyağını ve 1 su bardağı pudra şekeri mikserle çırpın. Ardından, 2 adet yumurta sarısı ve 1 çay kaşığı vanilya özütünü ekleyerek çırpmaya devam edin. İyice karıştırdıktan sonra, 2,5 su bardağı un, 1/2 su bardağı kakao ve 1/4 çay kaşığı tuzu ekleyin ve karıştırın. Hamurunuzu buzdolabında en az 30 dakika soğutarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

– 1 su bardağı pudra şekeri

Pudra şekeri, kurabiye yapımında sıklıkla kullanılan bir tatlandırıcıdır. Kaba şekere göre daha ince yapıda olan pudra şekeri, hamurun daha pürüzsüz ve hafif olmasını sağlar. Ayrıca, hamurda eriyerek homojen bir şekilde dağıldığı için kurabiye üzerinde de daha güzel bir görünüm oluşturur. Pudra şekeri yerine, toz şeker de kullanılabilir ancak pudra şekeri daha iyi sonuç verir. Kurabiye tariflerinde kullanılan diğer malzemeleri de gözden kaçırmamak gerekir. Malzemelerin ölçüleri doğru kullanılmalı ve malzemelerin tazeliği de önemlidir.

– 2 adet yumurta sarısı

– 2 adet yumurta sarısını tereyağı ve pudra şekeri karışımına ekleyin ve mikserle çırpmaya devam edin.- Yumurta sarıları, hamurun yumuşak olmasını sağlayacaktır.- Vanilya özütü ekleyin ve karıştırmaya devam edin.- Un, kakao ve tuzu ekleyin ve karıştırın.- Elinizle şekillendirdiğiniz zaman hamur toparlanmalı ama elinize yapışmamalıdır.- Hamuru buzdolabında en az 30 dakika soğutup, şekillendirmeden önce dinlendirin.

– 1 çay kaşığı vanilya özütü

Vanilya, kurabiyelere harika bir tat ve aroma verir. Tutku kurabiye tarifinde de bulunması gereken vanilya özütü, tarife lezzet katmak için kullanılır. Bu tarifte, hamurun içine ekleyeceğiniz vanilya özütü, tereyağı ve pudra şekerinin yanında yumuşak, pürüzsüz bir kıvam sağlar. Hamurunuzun lezzeti ve kokusu, vanilyanın tadı ve kokusu ile bütünleşerek muhteşem bir lezzet sunar. Alışveriş listenizde mutlaka vanilya özütüne de yer verin ve tutku kurabiyelerinizin harika bir lezzete sahip olmasını sağlayın.

– 2,5 su bardağı un

Hamurunuzun kıvamını belirlemek için un miktarı oldukça önemlidir. Tutku kurabiye yapmak için 2,5 su bardağı un kullanmanız gerekiyor. Unun yanı sıra, hamurun kakaolu olması için yarım su bardağı kakao eklemeniz de gerekiyor. Ayrıca hamurunuzun tuzu dengeli bir şekilde dağılması için 1/4 çay kaşığı tuz da eklemeniz gerekiyor. Tüm malzemeleri karıştırın ve homojen bir hamur elde edene kadar yoğurun. Hamurunuzu buzdolabında en az 30 dakika dinlendirin.

– 1/2 su bardağı kakao

Hamurun lezzetini ve rengini yoğunlaştırmak için tarifte 1/2 su bardağı kakao kullanılır. Doğru ölçüde eklemek, kurabiyelerin tadını etkileyen önemli bir faktördür. Ayrıca kakao kullanmadan önce, hamur karışımının kalan malzemeleriyle iyice karıştırmanız gerektiğini unutmayın. Eğer hamur çok yoğun olursa, az miktarda süt veya su ekleyerek hamurun kıvamını daha yumuşak hale getirebilirsiniz.

– 1/4 çay kaşığı tuz

Tutku kurabiye yaparken hamurun içine ekleyeceğiniz tuz, kurabiyelerin lezzetini tamamlayacak kadar az olmalıdır. Ayrıca un, kakao gibi malzemelerin içinde de az miktarda tuz bulunduğundan ölçüsüne dikkat ederek eklemelisiniz. Tuz, kurabiyelerin lezzetini artırırken aşırıya kaçmak tadını bozabilir. Bu nedenle, tarife sadık kalarak ve ölçüleri doğru kullanarak tutku kurabiyenizi en lezzetli haline getirebilirsiniz.

İç Malzeme

Tutku kurabiye yapımında kullanacağınız iç malzemeler ise oldukça basit. Sadece 1/4 su bardağı toz şeker kullanmanız yeterli. Ancak iç malzemenin lezzetli olması için vanilyalı puding, süt ve tereyağı ile birlikte pişirilmesi gerekiyor.

İlk olarak toz şekeri, vanilyalı pudingi, sütü ve tereyağını tencereye koyun ve orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Karışım, koyu bir kıvam alana kadar pişirilmelidir. Bu şekilde hazırladığınız iç malzeme kurabiyelerinize lezzet katmaya hazır.

– 1 paket vanilyalı puding

Tutku kurabiye tarifinin iç malzemesi vanilyalı pudingdir. Puding yapmak oldukça kolaydır. Bir tencereye 1/4 su bardağı toz şeker, 1 paket vanilyalı puding, 1/2 su bardağı süt ve 1/2 su bardağı tereyağı koyarak orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Karışım koyu bir kıvam aldığında puding hazır demektir. Pudingin içine çikolata parçacıkları, fındık veya farklı tatlar ekleyerek değişik lezzetler elde edebilirsiniz. Hazırladığınız vanilyalı pudingi tutku kurabiye hamurunun içine yerleştirerek kurabiyelerinizi daha da lezzetlendirebilirsiniz.

– 1/2 su bardağı süt

Tutku kurabiye yapmak için iç malzemeniz hazır olmalıdır. İç malzeme için 1 paket vanilyalı puding, 1/4 su bardağı toz şeker, 1/2 su bardağı tereyağı ve 1/2 su bardağı süt kullanılacaktır. Tüm malzemeleri tencereye koyarak, orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Karışım koyu bir kıvam alana kadar pişirin. Ardından iç malzeme hazır hale gelecektir.

– 1/2 su bardağı tereyağı

İç malzeme olarak 1/2 su bardağı tereyağı kullanılacak. Pudingin ve diğer malzemelerin yanı sıra tereyağı, harika bir lezzet ve kıvam elde edilmesine yardımcı olur. Tereyağını tencereye koyun ve hafifçe eritin. Daha sonra toz şeker, vanilyalı puding ve sütü ekleyin, sürekli karıştırarak orta ateşte pişirin. Bu karışımın koyulaşması gerekiyor, bu nedenle sürekli karıştırarak ortalama 5-7 dakika pişirin. İç malzemeyi hazırlamak için bu adımları izleyin ve sonunda harika bir kurabiye içi hazırlayacaksınız.

Nasıl Yapılır

Tutku kurabiye yapmak oldukça kolay ve eğlenceli bir süreçtir. İlk olarak hamuru hazırlamakla başlayabilirsiniz. Bunun için, tereyağı ve pudra şekerini mikserle çırparak başlayın. Yumurta sarıları ve vanilya özütünü de ekledikten sonra, un, kakao ve tuz ekleyin. Karıştırdıktan sonra hamurunuzu buzdolabında en az 30 dakika bekletin.

İç malzeme hazırlığı için, toz şeker, vanilyalı puding, süt ve tereyağını orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Karışımınız koyu bir kıvam alıncaya kadar pişirmeye devam edin.

Hazırladığınız hamuru ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak yuvarlayın. Her parçayı parmağınızla ortasında çukur olacak şekilde şekillendirin. Ardından iç malzemeyi çukura yerleştirin. Hamuru ortaya kapatın ve yuvarlayın. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10-12 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra kurabiyeleri soğumaya bırakın. Tüm adımları takip ederek tutku kurabiyelerinizi hazırlayabilirsiniz. Afiyet olsun!

Hamurun Hazırlanması

Hamur hazırlamak için ilk önce tereyağı ve pudra şekerini mikserle krema kıvamına gelene kadar çırpın. Daha sonra yumurta sarılarını ve vanilya özütünü ekleyip çırpmaya devam edin. Ayrı bir kapta un, kakao ve tuzu karıştırın ve bu karışımı tereyağı karışımına ekleyin. Hamurunuzu iyice karıştırın ve buzdolabında en az 30 dakika dinlendirin.

2. Yumurta sarıları ve vanilya özütünü ekleyin ve çırpmaya devam edin.

Hamurunuz için tereyağı ve pudra şekerini iyice karıştırdıktan sonra yumurta sarılarını ve vanilya özütünü de ekleyin. Çırpmaya devam ederken, un, kakao ve tuzu da ekleyerek karıştırın. Karışımınızın homojen hale gelmesi için çırpmaya devam edin. Hazırladığınız hamuru buzdolabında 30 dakika kadar soğutun. Soğuyunca hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın ve ortalarına parmağınızla çukur açın.

  • Hamurun iç malzemesi hazırlandıktan sonra, kurabiyeleriniz hazır hale getirilmek üzere kaldı.
  • Hamurunuzdaki çukurlara iç malzemeleri yerleştirin ve hamuru ortaya kapatın.
  • Kurabiyeleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirin ve önceden ısıtılmış fırında 10-12 dakika pişirin.

Bu lezzetli tatlıları servis etmek için kahve veya sıcak çikolata tercih edebilirsiniz. Tarife göre yapmanız durumunda garantili bir şekilde lezzetli tutku kurabiyeleriniz olacak. Afiyet olsun!

3. Un, kakao ve tuz ekleyin ve karıştırın.

Hamur için gerekli malzemeleri harmanladıktan sonra sıra geldi un, kakao ve tuz eklemeye. Bu üç malzemeyi de hamurunuza ekleyin ve iyice karıştırın. Kakao sayesinde kurabiyeleriniz nefis bir çikolata aromasıyla lezzetlenecek. Un ise hamurunuzu kıvamlı hale getirecek. Tuz ise tatların dengelemesine yardımcı olacak. Hamurunuzu buzdolabında en az 30 dakika dinlendirdikten sonra diğer aşamalara geçebilirsiniz.

4. Hamurunuzu buzdolabında en az 30 dakika soğutun.

Hamurunuzu yaparken, kurabiye hamurunuzun şekillerini daha iyi alması ve dağılmaması için dinlendirmeniz önemlidir. Hamurunuzun daha fazla sürede buzdolabında dinlenmesi hamurunuzun daha iyi bir kıvama gelmesine yardımcı olacaktır. Hamurunuza şekil vermeden önce, hamurunuzu buzdolabında en az 30 dakika soğutmalısınız. Bu süre zarfında hamurunuzun soğuması ve sertleşmesi sağlanacaktır. Daha sonra, hamurunuzu çıkartıp kurabiyelerinize şekil verebilirsiniz. Böylece, tutku kurabiyeleriniz daha iyi bir yapıya sahip olacak ve daha lezzetli olacaktır.

İç Malzemenin Hazırlanması

Tutku kurabiye için hazırlayacağımız iç malzemeyi hazırlamak için tencereye toz şeker, vanilyalı puding, süt ve tereyağını koyun. Orta ateşte sürekli karıştırarak pişirmeye başlayın. Karışımın kıvamı koyulaşana kadar pişirmeye devam edin. Bu işlem yaklaşık 10-12 dakika sürecektir. İç malzeme hazır olduğunda ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Böylece iç malzememiz kurabiyeleri hazırlamak için kullanıma hazır hale gelecektir.

2. Orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin.

İç malzeme için toz şeker, vanilyalı puding, süt ve tereyağı bir tencereye alınarak orta ateşte sürekli karıştırarak pişirilir. Karışımın koyu bir kıvam alması için sürekli karıştırmak önemlidir. Pişirme işlemi sırasında karışımın topaklanmaması için sürekli karıştırılmalıdır. Koyu bir kıvam aldığında ocağın altı kapatılır ve karışım soğumaya bırakılır. Hazırlanan iç malzeme, kurabiye hamuruna yerleştirilecek ve enfes tutku kurabiyeleri hazırlanacak.

3. Karışım koyu bir kıvam alana kadar pişirin.

İç malzeme hazırlanırken özenli olmak gerekiyor. Toz şeker, vanilyalı puding, süt ve tereyağını tencereye koyun ve sürekli karıştırarak pişirin. Zamanla karışım koyu bir kıvam alacaktır. Bu noktada dikkatli olmak gerekiyor çünkü karışım daha da koyulaşabilir ve yanabilir. Karışım kıvam aldığında ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Hazırladığınız iç malzeme kurabiyelerinize müthiş bir lezzet katacak.

Kurabiyelerin Hazırlanması

Kurabiye hamurundan cevizden biraz büyük parçalar kopararak yuvarlayın. Her parça hamuru parmağınızla çukur olacak şekilde şekillendirin. Ardından, hazırladığınız iç malzemeyi çukura yerleştirin. Hamuru ortaya kapatın ve yuvarlayın. Kurabiyeleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10-12 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra kurabiyeleri soğuması için bekletin. Kurabiyeler hazır! Artık lezzetli tutku kurabiyelerin tadını çıkarabilirsiniz.

2. Her parçayı parmağınızla ortasında çukur olacak şekilde şekillendirin.

Her parçayı şekillendirirken, parmaklarınızı hafifçe nemlendirin ve yuvarlak top şeklinde hamurdan cevizden biraz daha büyük bir parça alın. Parmağınızı hamurun ortasına bastırarak hamuru hafifçe çukurlaştırın. İç malzemesi yerleştirmek için çukurun derinliği, tutku kurabiye yaparken önemli bir ayrıntıdır. Hamurun kenarları hafifçe yukarı doğru bükülürse daha iyi sonuç elde edilir. Hamuru, yuvarlayarak kapattıktan sonra fazla hamuru alın ve yuvarlayın. Kurabiyeyi yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirin ve önceden ısıtılmış fırında pişirin. Sıcak servis yapın ve tutku kurabiye tarifinin tadını çıkarın.

3. İç malzemeyi çukura yerleştirin.

İç malzeme hazır olduğunda, hamurla birlikte kurabiyelerin içine yerleştirilir. Kurabiyeleri iç malzeme ile doldurmak için, hamurdan cevizden biraz büyük parçalar koparın ve yuvarlayın. Her parçayı parmağınızla ortasında çukur olacak şekilde şekillendirin. İç malzemeyi çukura yerleştirin. Bu tarifte kullanılan iç malzeme basit bir vanilyalı puding karışımıdır, ancak farklı lezzetler elde etmek için nutella, fıstık ezmesi veya meyve reçelleri kullanabilirsiniz. Hamuru ortaya kapatın ve yuvarlayın. Hazırladığınız kurabiyeleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin ve önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10-12 dakika pişirin. Kurabiyeleri fırından çıkarın ve soğumaya bırakın.

4. Hamuru ortaya kapatın ve yuvarlayın.

Hamurdan cevizden biraz büyük parçalar koparıp yuvarlayın. Her parçayı parmağınızla ortasında çukur yaparak şekillendirin. Daha sonra hazırladığınız iç malzemeden çukurların ortasına yerleştirin. Sonrasında hamuru ortaya kapatın ve yuvarlayın. Hamurunuzun şekil alması için tekrar yuvarlayın ve fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin. Kurabiyelerinizi yağlı kağıt serilmiş tepsiye yerleştirirken mutlaka aralarında boşluk bırakın. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 10-12 dakika kadar pişirin. Fırından çıkardığınız kurabiyeleri soğumaya bırakın ve bekletmeden servis edin. Evinizde nefis bir atıştırmalık hazırlamanın tam zamanı! Afiyet olsun!

5. Hazırladığınız kurabiyeleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin.

Kurabiye hamurundan yuvarladığınız parçaları fırın tepsisine yerleştirmek, doğru yöntemle yapılırsa kurabiyelerinizin kusursuz olmasını sağlayacak adımdır. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisi, kurabiyelerinizin yapışmaması için oldukça önemlidir. Ayrıca kurabiyelerin birbirine yapışmaması için aralıklı olarak yerleştirmek önemlidir. Bu sayede pişirme esnasında hamurların birbirine yapışması engellenir ve kurabiyeleriniz rahatça kabarıp, pişebilir.

Bunun için yapmanız gereken, hazırladığınız hamurdan parçalar kopararak, yuvarlayın ve parmaklarınızla çukur olacak şekilde şekillendirin. Hazırladığınız iç malzemeyi bu çukurlara yerleştirin, hamurunuzu ortaya kapatıp yuvarlayın. Bu şekilde hazırladığınız kurabiyeleri önceden yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin. Dikkatli bir şekilde pişirin ve ağızda dağılan enfes kurabiyelerin tadını çıkarın.

6. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10-12 dakika pişirin.

Kurabiyelerinizi hazırladıktan sonra, fırınınızı önceden ısıtın. 180 derece yeterli olacaktır. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine hazırladığınız kurabiyeleri aralıklı olarak yerleştirin ve fırına verin. Yaklaşık 10-12 dakika sonra kontroller edin. Kurabiyelerin pişip pişmediğini anlamak için üzerlerini hafifçe parmaklarınızla dokunabilirsiniz. Eğer hafif çökük bir iz bırakan kurabiyeleriniz varsa, pişmiş demektir. Fırından çıkarın ve kısa bir süre soğumasını bekleyin. Ardından servis edebilirsiniz. Bu nefis lezzeti sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın!

7. Kurabiyeleri fırından çıkarın ve soğumaya bırakın.

Kurabiyeleriniz hazır! Fırından çıkardıktan sonra hemen tüketmenizi öneririz, fakat soğumalarını beklemek de lezzetlerinin artmasına yardımcı olacaktır. Kurabiyeleri fırından çıkardıktan sonra, sıcak bir fırından çıktıkları için biraz yumuşak olabilirler. Bu nedenle, kurabiyeleri fırından çıkarır çıkarmaz 5-10 dakika oda sıcaklığında bekletin. Daha sonra, kurabiyeleri hava geçirmez bir kapta saklayın. Bu lezzetli kurabiyeler, bir haftaya kadar oda sıcaklığında tazeliğini koruyacaktır. Afiyet olsun!

Servis Önerisi

Tutku kurabiye, özellikle tatlı bir atıştırmalık arayanların favorisi haline gelecek! Fırından çıkan sıcacık kurabiyeleriniz için sunum önerisi olarak, kahve ya da sıcak çikolata ile servis yapabilirsiniz. Kahvenin farklı lezzetleri, kurabiyelerinizin tadını daha da bütünleştirebilirken, sıcak çikolata ile tercihiniz daha tatlı bir sunum olabilir. Bunun yanında dilerseniz, çay ile de servis yapabilirsiniz. Herhangi bir içecekle servis edeceğiniz tutku kurabiyeleriniz ile tatlı bir keyif deneyimi yaşayabilirsiniz. Afiyet olsun!

Yorum yapın