Pesto Sos Tarifi

Pesto sosu İtalyan mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Fesleğen, sarımsak, parmesan peyniri, çam fıstığı, tuz ve zeytinyağı gibi malzemelerin bir araya gelmesiyle elde edilen bu sos, hem pratik hem de lezzetlidir. Evde yapabileceğiniz bu pesto sos tarifi ile misafirlerinizi etkileyebilir, yemeklerinize farklı bir tat katabilirsiniz. Ayrıca farklı malzemelerle deneyerek pesto sosunuzu kişiselleştirebilirsiniz. Tarifimizde pesto sosun hazırlanışı, kullanımı ve saklama yöntemleri ile birlikte farklı pesto sos yorumlarını da bulabilirsiniz.

Malzemeler

Pesto sos tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit. Taze fesleğen, sarımsak, parmesan peyniri, çam fıstığı, tuz ve zeytinyağı yeterli olacaktır. Fesleğen yapraklarınızın taze olmasına özen gösterin, böylece daha ferah ve lezzetli bir pesto sos elde edebilirsiniz. Çam fıstıklarını önceden kızartarak da kullanabilirsiniz, böylece daha yoğun bir aroma elde edebilirsiniz. Malzemelerinizi hazırladıktan sonra kolayca pesto sosunuzu yapabilir ve istediğiniz yemekte kullanabilirsiniz.

Pesto Sosun Hazırlanışı

Pesto sosu hazırlamak oldukça kolaydır. İlk olarak mikserinizi hazırlayın ve içerisine taze fesleğen yaprakları, sarımsak, parmesan peyniri, çam fıstıkları ve tuzu ekleyin. Malzemeleri mikserde karıştırın.

Daha sonra zeytinyağını yavaş yavaş ekleyerek mikser çalışırken karıştırmaya devam edin. Pesto sosunuz homojen bir kıvam alana kadar karıştırmaya devam edin.

Pesto sosunuz hazır. Şimdi makarnalarınızın üstüne dökerek veya sandviçlerinizin içine sürerek lezzetli bir yemek elde edebilirsiniz. Ayrıca pizza sosu olarak da kullanabilirsiniz. Pesto sosunuzu mutlaka hava almayan bir kapta buzdolabında saklayın ve üstüne zeytinyağı dökerek tazeliğini koruyun.

Pesto Sosun Kullanımı

Pesto Sos, her türlü yemeğin lezzetini artırmak için ideal olan çok amaçlı bir sostur. Makarnalarınızın üstüne dökerek lezzetli bir mutfak sanatı yaratabilirsiniz. Sandviçlerinizin içine sürerek de ev yapımı lezzetli bir öğle yemeği hazırlayabilirsiniz. Pesto sosu ayrıca pizza sosu olarak da kullanabilirsiniz. Sadece pizza hamurunu pişirip üzerine pesto sosunu ekleyin. Sonra üzerine sevdiğiniz malzemeleri koyarak fırına atın ve enfes bir ev yapımı pizza hazırlamış olacaksınız. Pesto sosu aynı zamanda sebzelerinizi sotelemek için de kullanabilirsiniz. Sebzeleri tavaya atın ve üzerine pesto sosunu dökün, karıştırın ve lezzetli bir yemek yapın.

Pesto Sosu Saklama

Pesto sos hazırlarken fazla miktarda yapıp ilerleyen günlerde tüketmek isteyebilirsiniz. Bu durumda pesto sosunuzu saklama yöntemi oldukça önemli bir hale gelir. Pesto sosunuzu buzdolabında hava almayan bir kapta saklamanız önerilir. Böylece sosunuz daha uzun süre dayanacaktır. Ayrıca sosunuzun üzerini zeytinyağı ile kaplayarak, sosun hava ile temasını engelleyebilirsiniz. Hava ile temas eden pesto sosu çabuk bozulur ve tadını kaybedebilir. Saklama işlemi sırasında pesto sosunuzun rengi biraz koyulaşabilir, ancak tadı ve aroması bozulmayacaktır.

Pesto Sosun Farklı Yorumları

Pestonun değişik malzemelerle hazırlanabilmesi için pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekleri değerlendirerek, kendinize özgü bir lezzeti yakalayabilirsiniz. Pesto sosunun en yaygın farklı malzemeleri ise kuru domates, badem ve roka yapraklarıdır.

Kuru domatesli pesto sosu hazırlamak için, fesleğen yaprakları, sarımsak, parmesan peyniri, tuz, çam fıstığı ve kuru domates kullanabilirsiniz. Dominant lezzeti kuru domates olan bir pesto sosu elde edeceksiniz.

Bademli pesto sosu hazırlamak için ise, fesleğen yaprakları, sarımsak, badem, parmesan peyniri, tuz ve zeytinyağı gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Pestoyu badem lezzetiyle zenginleştirebilirsiniz.

Rokalı pesto sosu hazırlamak için ise, fesleğen yaprakları, sarımsak, parmesan peyniri, tuz, roka yaprakları ve zeytinyağı gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu sosun lezzeti, diğerlerine göre daha keskin ve farklı olacaktır.

Bunlar dışında, dolmalık fıstık, kekik yaprakları, taze nane veya maydanoz yaprakları da pesto sosuna farklı tatlar eklemek için kullanılabilir.

Bademli Pesto Sos

Pesto sosunuzu bademle birleştirmek isterseniz, yapmanız gerekenler oldukça basit. İhtiyacınız olan malzemeler: taze fesleğen yaprakları, sarımsak, badem, parmesan peyniri, tuz ve zeytinyağı.

İlk olarak, fesleğen yaprakları, sarımsak, badem, parmesan peyniri ve tuzu bir mikser kabına koyun ve karıştırın. Karışımı karıştırmaya devam ederken, yavaş yavaş zeytinyağı ekleyin.

Bademli pesto sos hazır! Makarna, sandviç veya pizza sosu olarak kullanabilirsiniz. Daha fazla lezzet ve aroma için üzerine az miktarda parmesan peyniri ekleyebilirsiniz.

Rokalı Pesto Sos

Rokalı Pesto Sos tarifi için öncelikle fesleğen yaprakları, sarımsak, parmesan peyniri, tuz, roka yaprakları ve zeytinyağına ihtiyacınız var. Fesleğen yapraklarını, sarımsakları ve roka yapraklarını önceden temizleyin. Ardından mikserin içine malzemeleri ekleyin ve karıştırmaya başlayın. Karışım iyice homojen hale geldiğinde zeytinyağını ekleyerek karıştırın. Rokalı pesto sosu, makarna, sandviç veya pizza sosu olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca kendinize özel farklı malzemeler ekleyerek de bu lezzetli sosu hazırlayabilirsiniz.

Yorum yapın