Patlamış Mısır Tarifi

Patlamış mısır, özellikle sinema keyfi gibi özel anlarda sıklıkla tüketilen bir atıştırmalıktır. Ancak marketlerde satılan hazır patlamış mısır ürünleri, sağlık açısından birçok risk barındırmaktadır. Dolayısıyla evde kolayca yapılabilen patlamış mısır tarifi oldukça önemlidir. Bu makalede, lezzetli ve pratik bir şekilde evde hazırlayabileceğiniz popkorn yapımı tarifini öğreneceksiniz. Tarifi uygularken malzemelerin doğru miktarını kullanarak, yüksek ısıdan kaçınarak ve patlamış mısırın patlamasını bekleyerek lezzetli bir atıştırmalıklar elde edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Birçok insanın severek tükettiği atıştırmalıklardan biri de patlamış mısırdır. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu lezzetli atıştırmalık için gerekli malzemeler oldukça basit.

Gerekli Malzemeler Miktar
Mısır 10 yemek kaşığı
Sıvı Yağ 2 yemek kaşığı
Tuz İsteğe bağlı

Bu üç malzeme ile evinizde mis kokulu, taze patlamış mısır hazırlayabilirsiniz. Ayrıca tuz miktarını kendi damak zevkinize göre ayarlayarak daha lezzetli bir atıştırmalık elde edebilirsiniz.

Tarif

Bu tarifte patlamış mısır yapmak oldukça kolaydır. İlk olarak, tencereyi kısık ateşte ısıtın ve üzerine sıvı yağı ekleyin. Yağ eridikten sonra tencerenin içerisine mısırı ekleyin ve karıştırın. Tencereyi ara ara çalkalayarak patlamasını bekleyin. Mısır patlamaya başladığında tuzu ekleyin ve karıştırarak servis edin.

Mısırın patlaması için yüksek ısı kullanmamaya özen gösterin, aksi takdirde mısırın içi yanar ve kötü bir koku oluşabilir. Daha lezzetli patlamış mısır elde etmek için mısırı tuzlu suda bekletebilirsiniz. Tarifte verilen oranları ölçerek yaparak lezzetli patlamış mısırınızı servis edebilirsiniz.

2. Yağ eridikten sonra tencerenin içerisine mısırı ekleyin ve karıştırın.

Patlamış mısır yapımının en önemli aşaması, yağı ve mısırı doğru miktarlarda kullanmaktır. İlk adımda tencerenizi kısık ateşte ısıttıktan sonra, üzerine yağı eklemelisiniz. Yağ eridikten sonra ise mısırı tencereye ilave edin ve karıştırın. Eğer tencerenin tabanı aşırı ısındıysa, mısırın yanabilme ihtimali yüksek olabilir. Bu nedenle mısırı yavaş ateşte, sürekli karıştırarak pişirmelisiniz. Mısır taneleri patlamaya başladığında tencereyi ara ara çalkalamalısınız. Bu sayede taneler eşit olarak patlayacak ve yanık mısır kokusu da engellemiş olursunuz.

Patlamanın Beklenmesi

Mısırın patlaması biraz zaman alabilir ve bu süre içerisinde tencerenizi ara ara çalkalamanız gerekiyor. Bu şekilde mısır daha homojen bir şekilde patlayacak ve yanmadan tamamen patlamış olacağından daha lezzetli bir sonuç elde edeceksiniz.

Aynı zamanda mikrodalgada veya ocakta yaparken tencerenize herhangi bir kapak kapatmamanız önemlidir. Kapak mısırın nemini absorbe ederek patlamasını engelleyebilir ve patlamamış mısır taneleri de yanabilir. Bu yüzden sadece tencerenizi ara ara çalkalamak yeterli olacaktır.

Makinenizin veya ocağınızın ısısını da çok yüksek tutmamanız mısırın yanmasını engelleyecektir. Böylece daha lezzetli patlamış mısır yapabilirsiniz. Ayrıca, mısırı yüksek ısıda pişirmeniz durumunda kötü bir koku oluşabilir ve patlamamış taneler mısırın içinde kalabilir.

Tuz Eklenmesi

Patlamış mısırın en önemli malzemelerinden biri tuzdur. Tuz eklemek, patlamış mısırın tadını tamamlayacak ve lezzetini artıracaktır. Ancak tuzu, mısırlar patladıktan sonra eklemek gerekir. Çünkü tuz, yüksek ısıda patlamış mısırın tazeliğini ve lezzetini yok edebilir. Mısırlar patladıktan sonra, hemen tuzu ekleyin ve bir kaşık yardımıyla karıştırın. Bu şekilde tuz, mısırların her tarafına eşit bir şekilde dağılacaktır. Tuzu ekledikten sonra, dilerseniz mısırın üzerine farklı baharatlar ya da soslar ekleyerek farklı tatlar elde edebilirsiniz. Servis etmeden önce karıştırarak mısırları eşit bir şekilde tatlandırın ve popkorn sepeti içinde servis edebilirsiniz.

Popcorn Sepeti İçinde Servis

Patlamış mısır tarifimizi sevdiklerinizle rahatlıkla paylaşabileceğiniz bir sunum yapmak isterseniz, lezzetli patlamış mısırınızı popkorn sepetine koyarak servis edebilirsiniz. Bu şekilde hem daha keyifli bir sunum yapmış olursunuz hem de patlamış mısırınız daha uzun süre taze kalır.

Popkorn sepetini marketlerde ve ev eşyaları satan mağazalarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Seçim yaparken boyutuna dikkat edin; büyük boyutlu bir sepette yeteri kadar patlamış mısır sunabilirsiniz. Sepetin alt kısmına kağıt havlu sererek patlamış mısırın nemlenmesini önleyebilirsiniz.

Patlamış mısır sepetini özellikle film izlerken, partilerde ve çocuk doğum günlerinde tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, popkorn sepeti tarzında bir servis için de farklı sunum alternatifleri deneyebilirsiniz. Kendi zevkinize uygun şekilde hazırlayacağınız patlamış mısırınızı sevdiklerinizle keyifle tüketebilirsiniz.

Notlar

Mısırın patlayıp patlamadığını kontrol etmek oldukça önemlidir. Patlamış mısır yaparken kapak kapatmayın ve tencerenizin içerisine ara ara bakın, mısırın seviyesi yükseldiğinde patlamaya başlayabilecekleri anlamına gelir. Bu nedenle, tencerenizin kapağını açarak seviyelerini kontrol edin.

Ayrıca, mısırı yüksek ısıda pişirmemeye özen gösterin. Böylece mısırın içi yanmaz ve kötü bir koku oluşmaz. Daha lezzetli patlamış mısır elde etmek için mısırı tuzlu suya batırarak da yapabilirsiniz. Bu sayede, daha tuzlu ve lezzetli bir patlamış mısır elde edebilirsiniz.

– Mısırı yüksek ısıda pişirmemeye özen gösterin, aksi takdirde mısırın içi yanar ve kötü bir koku oluşabilir.

Mısırı patlatırken pişirme sıcaklığına dikkat etmek önemlidir. Mısırı yüksek ısıda pişirmemeye özen göstermelisiniz çünkü bu durumda mısır patlamak yerine yanabilir ve kötü bir koku oluşabilir. Yüksek ateşte pişirmek ayrıca mısırın içinde yanıkları ve karamelli tatlar oluşturabilir. Mısırı patlatmak için orta ateş yeterli olacaktır. Ayrıca, hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, tencerenin kapağını kapatmayın, çünkü bu mısırın nemini tutmasına ve patlama sürecini engellemesine neden olabilir.

– Daha lezzetli patlamış mısır elde etmek için mısırı tuzlu suya batırarak da yapabilirsiniz.

Mısırı patlatabilmenin başka bir yolu da onu tuzlu suda bekletmektir. Bir tavada suyu kaynatın ve birkaç kaşık tuz ekleyin. Daha sonra mısırı suya yerleştirin ve yaklaşık 10-15 dakika boyunca bekletin. Bu işlem, mısırın patlaması sırasında tuzlu bir tat elde etmesini sağlayacaktır. Mısırlarınızı sıyırarak tencereye yerleştirin ve yukarıdaki tarife uygun olarak pişirin. Bu yöntem, daha lezzetli ve tuzlu bir patlamış mısır yapmak isteyenler için idealdir. Ayrıca tuzlu su, mısırın daha hızlı patlamasına da yardımcı olur.

Yorum yapın