Pastacı Kreması Tarifi

Birçok pastane tarifinde kullanılan pastacı kreması, evde yapmak isteyenler için oldukça pratik bir tariftir. Bu tarif için gerekli malzemeler süt, un, yumurta sarısı, şeker, vanilya, nişasta ve tuzdur. Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra tatlıların üzerine ya da pastaların arasına koyabileceğiniz bu kremayı hazırlamak oldukça kolaydır.

 • 2 buçuk su bardağı süt
 • Yarım su bardağı un
 • 2 adet yumurta sarısı
 • 3 yemek kaşığı şeker
 • 1 paket vanilya
 • 2 yemek kaşığı nişasta
 • 1 çay kaşığı tuz

Bu malzemeleri kullanarak pastacı kremasını kolayca hazırlayabilirsiniz.

Hazırlanışı

1. Bir tencereye sütü koyun ve orta ateşte kaynatın.

2. Yumurta sarılarını, şeker ve vanilyayı ayrı bir kapta çırpın.

3. Unu ayrı bir kaba eleyin ve üzerine nişasta ekleyin, karıştırın.

4. Kaynayan sütü unlu karışıma yavaşça dökün ve sürekli karıştırarak pişirin.

5. Kremayı ateşten alın ve tuz ekleyin. İyice karıştırın.

6. Kremayı soğutun ve pastalarınıza veya tatlılarınıza kullanabilirsiniz.

 • Unlu karışıma un ilave ettiğinizde topaklanma olmamak için sütünüzü yavaşça ekleyin.
 • Tatlandırıcıyı ölçüye sadık kalınarak kullanın, aşırı şekerli olmasın.
 • Malzemeleri tam olarak ölçün, özellikle nişasta çok fazla eklendiğinde kıvam tutmaz.
 • Kremayı soğutmadan kullanmak, lezzetini bozar ve pastanızın veya tatlılarınızın kıvamını etkileyebilir.

2. Başka bir kapta yumurta sarılarını, şeker ve vanilyayı çırpın.

İkinci adımda, yumurta sarılarını, şeker ve vanilyayı başka bir kapta çırpın. Bu karışımın kıvamlı olmasını istiyorsunuz, bu yüzden yaklaşık 3-4 dakika boyunca çırpın. Böylece, tatlı pastacı kreması daha pürüzsüz olacak ve daha lezzetli bir tad verecektir.

3. Unu ayrı bir kaba eleyin ve üzerine nişasta ekleyin.

Pastacı kreması tarifi için 3. adım un ve nişasta karışımını hazırlamaktır. Bunun için öncelikle unu elemeniz gerekiyor. Daha sonra temiz bir kaba unu aktarın ve üzerine nişastayı ekleyin. Karıştırmak için bir spatula kullanabilirsiniz. Un ve nişasta karışımını ayırmanızın nedeni, karışımı kısık ateşte pişirirken topaklanmaları önlemektir. Karışımı birkaç kez karıştırarak homojen hale getirin ve hazırlamaya devam edin.

4. Süt kaynayana kadar karışımın üzerine yavaşça un ve nişasta ekleyin ve karıştırın.

4. Adımda, kaynayan sütü unlu karışıma ekleyin ve sürekli karıştırarak pişirin. Kıvamı bozulmadan özellikle karıştırmanız gerekiyor. Karıştırırken topaklanma olursa el çırpıcısıyla çırparak düzeltebilirsiniz. Kıvamı isteğe göre daha koyu olursa az miktarda süt ekleyerek açabilirsiniz. Un ve nişasta eklediğiniz için kremamız daha koyu bir hal alacaktır. Kremayı pişirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, tamamen pişene kadar pişirmenizdir. Pişirme işlemi tamamlandığında kremayı bir kenara alın ve tuz ekleyin. Sonrasında kremayı soğutarak pastalarınızda ya da tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

5. Kaynayan sütü unlu karışıma ekleyin ve sürekli karıştırarak pişirin.

Beşinci adımda, kaynamış sütü unlu karışıma yavaşça ekleyin ve sürekli karıştırarak pişirmeye devam edin. Bu aşamada, karışımınızın topaklanmaması için sürekli karıştırmanız önemlidir. Pişirme süresi yaklaşık 10 ila 15 dakika arasındadır. Kıvam alması için karışımı sürekli karıştırmalısınız. Kremayı ateşten aldıktan sonra üzerine tuz ekleyin. Kremayı soğutarak pastalarınızda veya tatlılarınızda kullanabilirsiniz. Bu tarif sayesinde evde kendiniz için harika bir pasta yapabilirsiniz.

6. Kremayı ateşten alın ve tuz ekleyin.

6. Kremayı ateşten almadan önce içerisine bir tutam tuz eklemelisiniz. Bu adım, kremayı daha da lezzetlendirecek ve tatların daha dengeli bir şekilde harmanlanmasını sağlayacaktır. Tuzun miktarı, kişisel tercihlerinize göre ayarlanabilir. Ancak, aşırı tuzlu bir kremadan kaçınmak istiyorsanız, bir çeyrek çay kaşığı tuz yeterli olacaktır. Kremayı ateşten almaya hazır olduğunuzu anlamak için, kıvamının koyulaşmış olması gerekiyor. Ayrıca, kremayı ister sıcak ister soğuk olarak kullanabilirsiniz. Soğutarak kullanmak istiyorsanız, kremayı oda sıcaklığına gelene kadar dinlendirmeyi unutmayın. Artık pastalarınızı lezzetlendirmek için bu harika pastacı kreması tarifini kullanabilirsiniz.

7. Kremayı soğutun ve pastalarınızda kullanabilirsiniz.

Pastacı kreması, pastaların vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Bu tarif ile kolayca hazırlayabileceğiniz pastacı kremasını, pastalarınızda ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız pastacı kremasını kullanmadan önce soğutmanız önemlidir. Kremayı soğutarak daha kıvamlı bir yapıya kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Kremayı soğuturken, üzerinde oluşan sertleşmiş tabakayı karıştırmadan önce çıkarmanız daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar. Kremayı dolapta en az 2 saat bekletmeniz önerilir. Böylece kıvamı daha da yoğunlaşacak ve pastacılık işlerinizde kolayca kullanabileceğiniz bir hale gelecektir.

Bunun yanı sıra pastacı kreması ile farklı tatlı ve pasta tariflerini hazırlayabilirsiniz. Tariflerinize lezzet katmak için kremayı çeşitli meyve püreleri, çikolata veya fındık gibi malzemelerle de zenginleştirebilirsiniz.

Yorum yapın