Pancake Tarifi

Evinizde kahvaltıda lezzet dolu bir değişiklik yapmak istiyorsanız, nefis pancake tarifi tam size göre. Sıradan kahvaltıların yerini alacak bu pratik ve kolay tarifi hazırlamak için sadece temel malzemelere ihtiyacınız var. Un, şeker, kabartma tozu, karbonat, yumurta, süt, tereyağı ve vanilya özü (veya kahve özü) ile lezzetli pancakeler yapabilirsiniz. Üstelik istediğiniz meyve, bal veya pekmezle servis yaparak kişisel dokunuşunuzu ekleyebilirsiniz. Tarif, sadece birkaç adımda hazırlanır ve sonuç, altın rengi, kabarık, güzel görünümlü ve tabii ki lezzetli pancake’lerdir.

Malzemeler

Pancake yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit ve her evde bulunabilecek türden. İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1,5 su bardağı un
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1/2 tatlı kaşığı karbonat
 • 1/2 tatlı kaşığı tuz
 • 1 adet yumurta
 • 1,5 su bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı vanilya özü veya kahve özü (isteğe bağlı)

Bu malzemelerle hazırlayacağınız pancakeler hem nefis bir kahvaltı alternatifi olacak hem de misafirlerinizi etkileyecek.

Kuru Malzemeler

Pancake yapmak için kuru malzemeleri hazırlayın. Bunlar 1,5 su bardağı un, 1 yemek kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı kabartma tozu, 1/2 tatlı kaşığı karbonat ve 1/2 tatlı kaşığı tuzdur. Bu malzemelerin tamamını bir kaseye koyup karıştırın. Un, kabartma tozu ve karbonat hamurun kabarmasını sağlayacaktır. Şeker ise tatlı bir lezzet verecektir. Tuz, malzemelere lezzet katarak pancake’in güzel tadını ortaya çıkarır.

Islak Malzemeler

Pancake yapmak için ihtiyacınız olan islak malzemeler şunlardır:

 • 1 adet yumurta
 • 1,5 su bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı vanilya özü veya kahve özü (isteğe bağlı)

Yumurta, süt, eritilmiş tereyağı ve vanilya özünü (veya kahve özünü) karıştırın ve kabarcıklar oluşana kadar çırpın. Bu malzemeler pancake hamurunun sıvı kısmını oluşturacaktır. Ayrı bir kapta kuru malzemeleri karıştırın ve sonra bunları sıvı karışımına ekleyin. Karışımınızın pürüzsüz bir kıvamda olmasına özen gösterin.

Tarif

En lezzetli pancake tarifi yapmak için öncelikle bir kase içerisinde kuru malzemeleri (un, şeker, kabartma tozu, karbonat ve tuz) karıştırın. Daha sonra bir başka kapta yumurtayı, sütü, eritilmiş tereyağı ve vanilya özünü (veya kahve özünü) çırpın. Kuru malzemeleri ıslak malzemelerle karıştırarak homojen bir karışım elde edin. Tavayı yağlayın ve 1/4 fincanlık tava dolusu karışımı tavaya dökün. Yüksek ateşte pişirin ve kabarcıklar oluşana kadar altın rengi olana kadar pişirin. Pancake’in diğer tarafını da aynı şekilde pişirdikten sonra pancake’leri ters çevirin ve diğer tarafı da pişirin. Sıcak servis edin ve istediğiniz meyve, bal veya pekmez gibi malzemelerle servis yapın. Afiyet olsun!

Adım 1:

En lezzetli pancakeleri hazırlamak için öncelikle kuru malzemeleri hazırlamalısınız. Bir kaseye 1,5 su bardağı un, 1 yemek kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı kabartma tozu, 1/2 tatlı kaşığı karbonat ve 1/2 tatlı kaşığı tuzu ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın ve pürüzsüz bir karışım elde edin.

Bazı kişiler, unları elekten geçirerek topaklanmayı önlemeyi tercih ederler. Ayrıca, bu aşamada isterseniz hazırlayacağınız pancake’lere uygun baharatlar ve tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz.

Bütün malzemeleri tam olarak ölçmeye özen gösterin, çünkü pancake’in lezzeti verilen oranlara bağlıdır. Adım 1’den sonra, sıra diğer ıslak malzemeleri hazırlamaya gelecek.

Adım 2:

Bu adımda, lezzetli pancakeler için ıslak malzemeleri hazırlamalısınız. İhtiyacınız olan malzemeler bir kapta toplanmalıdır. Yumurtayı, sütü, eritilmiş tereyağı ve vanilya özünü (veya kahve özünü) bir kaseye alın ve çırpmaya başlayın. Vanilya özü ayrı bir tat ve aroma kattığından kullanmanız önerilir, ancak tercih etmezseniz kahve özü de kullanabilirsiniz. Tüm malzemeler iyice karıştırılmalı ve pürüzsüz bir karışım oluncaya kadar çırpılmalıdır.

Bu adım pancake yapmanın en önemli adımlarından biridir, çünkü ıslak malzemelerin doğru oranda karıştırılması, pancakelerin iyi kabarması için gereklidir.

Adım 3:

Kuru malzemeleri karıştırdıktan sonra, ıslak karışımı buna ekleyin ve homojen bir karışım elde edinceye kadar karıştırın. İçinde topaklanmalar kalmaması için karıştırmaya özen gösterin. Karışımın pürüzsüz hale gelmesi için elekten de geçirebilirsiniz. Eğer karışım çok kıvamlıysa süt ekleyerek daha akıcı bir hale getirebilirsiniz. Ancak kıvamını dağıtmamak için azar azar ilave edin ve her seferinde karıştırın. Homojen bir karışım elde ettikten sonra, artık pancake yapmaya hazırsınız demektir.

Adım 4:

Tavayı, pancakeleri pişirebileceğiniz boyutta tercih edilebilirsiniz. Tava ya da teflon tavayı orta ateşte ısıtın. Bir kaşık yardımıyla önceden hazırladığınız pancake karışımından 1/4 fincanlık tava dolusu karışımı tavaya dökün. Pancakenizi pişirirken masaj hareketi ile alt kısmını kontrol edebilirsiniz. Pancake karışımı, tavaya göre farklılık göstererek birkaç dakika boyunca kızarmalıdır. Sonrasında pancake’inizi çevirin ve yaklaşık 1-2 dakika daha pişirin. Yapmanız gerekenler bu kadar, afiyet olsun!

Adım 5:

Pancake’inizi pişirmek için yeterince yağlı bir tavayı orta ateşte ısıtın. Daha sonra hamurdan 1/4 fincanlık tava dolusu karışımı tavaya dökün. Yüksek ateşte pişirin ve kabarcıklar oluşana kadar hafifçe altın rengi olana kadar yaklaşık iki dakika pişirin. Pancake’in diğer tarafını da aynı şekilde pişirin ve hazır olan pancake’inizi sıcak servis edebilirsiniz. Pancake’iniz tamamen pişmeden önce kesinlikle altını kapatmayın, çünkü hamurun ortası tam olarak pişmeyecek ve pancake’inizde sert bir doku oluşacaktır.

Adım 6:

Adım 6’da, pancake’in bir yüzünün pişirildiğini varsayarak pancake’i çevirin ve diğer tarafı da aynı şekilde pişirin. Pancake’in çevrilmesi konusunda dikkatli olmak gerekir, çünkü pancake biraz çiğ kalabilir veya parçalanabilir. Pancake’i çevirmeden önce, pancake’in piştiğinden emin olmak için alt tarafın altın rengine dönmesine ve üst kısmında kabarcıkların oluşmasına dikkat edin. Pancake’in kahverengileştiği veya kabardığı gözlemlendiğinde, pancake spatulayla dikkatlice çevrilir. Pancake’in diğer tarafı aynı sürede pişirilir ve arzu edilirse üzerine peynir, bal veya ahududu şurubu gibi malzemeler eklenerek servis edilir.

Servis

Pancake tarifini tamamladığınızda, sıcak servis yaparak keyifle yiyebilirsiniz. Pancakeleri sıcak servis etmek için, her biri üzerine istediğiniz miktarda tereyağı, meyve, bal veya pekmez ekleyebilirsiniz. Meyve seçiminde sınırlı olmadığınız için, istediğiniz herhangi bir tür meyve şerbeti veya kreması da kullanabilirsiniz. Sıcak servis edin ve istediğiniz malzemelerle servis yapın. Afiyet olsun!

Yorum yapın