Muhallebili Kek Tarifi

Muhallebili kek, hem kek hem de muhallebi sevenler için lezzetli bir tarif. Geleneksel kek tarifleri gibi yapılır, ancak muhallebi katmanı eklenir ve işte sıra dışı, enfes bir kek elde edilir. Bu tarifle, sadece temel kek malzemelerinin yanı sıra muhallebi yapmak için süt, şeker, vanilya özütü ve muhallebi tozu kullanacaksınız. Hazırlık sırasında birkaç önemli adım var, ama sonuç kesinlikle buna değer. Bu tarifi kahve, çay veya tatlı bir atıştırmalık olarak keyifle tüketebilirsiniz. İşte nefis muhallebili kek tarifi:

Gerekli Malzemeler

Muhallebili kek yapmak için gerekli malzemeler arasında un, şeker, yumurta, süt, muhallebi, vanilya özütü ve kabartma tozu yer almaktadır. Kek hamuru hazırlanırken, un ve kabartma tozu karıştırılır. Yumurta ve şeker çırpılır ve muhallebi, süt ve vanilya özütü eklenir. Malzemeler iyice karıştırılır ve homojen bir karışım elde edilir. Bunun yanı sıra, muhallebi hazırlamak için süt, şeker, vanilya özütü ve muhallebi karıştırılıp pişirilir. Tüm malzemeler bir araya geldiğinde, lezzetli bir muhallebili kek ortaya çıkar.

Kek Tarifi

Muhallebili kekin yapımı oldukça kolaydır. İlk olarak kek hamuru için, bir karıştırma kabında yumurta ve şeker çırpılır. Diğer malzemeler olan un, kabartma tozu, süt ve vanilya özütü de eklenir ve pürüzsüz bir kıvam elde edilene kadar karıştırılır. Kare veya dikdörtgen bir fırın kabına dökülür ve önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 25-30 dakika pişirilir. Kek piştikten sonra muhallebi hazırlanır. Süt, şeker, vanilya özütü ve muhallebi karıştırılıp pişirildikten sonra kekin üzerine dökülür. Tamamen soğuduktan sonra dilimlenerek servis yapılır. Afiyet olsun!

Hamur Hazırlama

Muhallebili kek yapmak için önce hamur hazırlanır. Bunun için yumurtalar ve şeker çırpılır, daha sonra diğer malzemeler karıştırılır. Malzemeler arasında un, kabartma tozu ve vanilya özütü de yer alır. Karışım homojen bir kıvam alana kadar iyice çırpılır. Kekin yumuşak ve kabarık olması için, hamur iyice çırpılmalıdır. Daha sonra, kare ya da dikdörtgen bir fırın kabına dökülür ve fırında pişirilir. Fırında pişirme süresi 25-30 dakika arasında değişebilir. Keki fırından çıkardıktan sonra, muhallebi hazırlanarak kekin üzerine dökülür.

Fırına Verme

Kek hamuru hazırlanıp tamamen homojen bir kıvama gelene kadar karıştırıldıktan sonra kare ya da dikdörtgen bir fırın kabına dökülür. Bu adım özellikle fırın kabının şekli ile ilgilidir. Genellikle kek kalıpları dikdörtgen veya kare şeklinde olduğundan fırın kabının şekline göre kek hamuru dökülür. Hamurun kabarması ve homojen bir şekilde pişmesi için kek hamurunu fırın kabına eşit bir şekilde yaymanız önemlidir.

  • Fırın kabının yağlanıp unlanması, hamurun kabarması açısından önemlidir.
  • Kek hamurunu farklı bir kapta hazırlayıp sonradan fırın kabına dökmeniz de mümkündür.

Fırında Pişirme

Fırında pişirme işlemi oldukça önemlidir. Öncelikle fırın mutlaka önceden ısıtılmalı, kek hamuru hazırlandıktan sonra hemen fırına verilmelidir. Fırın ısıtılmadan kek hamuru hazırlanırsa, hamur beklerken kabarıklığı kaybeder ve kek daha az kabarık olur. Kek, 180 derece önceden ısıtılmış fırına verildikten sonra 25-30 dk. pişirilir. Pişirme süresi, kekin kalınlığına ve fırının özelliklerine göre değişebilir. Fırında pişirme işlemi tamamlandıktan sonra, kekin pişip pişmediğini kontrol etmek için kürdan testi yapılabilir. Kek kabardıysa ve üzeri altın rengi kahverengiye döndüyse fırından çıkarılabilir.

Muhallebi Hazırlama

Muhallebili kekin en önemli malzemesi, tatlı ve pürüzsüz muhallebidir. Muhallebi hazırlamak için, 2-3 su bardağı süt, 2 yemek kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı vanilya özütü ve 1 paket hazır muhallebi kullanabilirsiniz.

Bir tencereye sütü ve şekeri ekleyin ve kısık ateşte kaynatın. Vanilya özütünü de ekleyip karıştırın. Hazır muhallebiyi de yavaş yavaş ilave ederek, karıştırın ve kıvam alıncaya kadar pişirin. Muhallebiyi kek hamurunun üzerine dökmek için hazır hale getirin.

Kek Üzerine Dökme

Kek hamuru fırında piştikten sonra, muhallebi ile birlikte servis edilmek üzere hazırlanır. Muhallebi hazırlamak için; süt, şeker, vanilya özütü ve muhallebi karıştırılıp pişirilir. Kek, tamamen soğuduktan sonra üzerine muhallebi dökülür. Muhallebi, kek hamurunun her yerine eşit miktarda yayılmalıdır. Mükemmel kıvam ve lezzet için, muhallebi döküldükten sonra kek birkaç saat kadar buzdolabında dinlendirilmelidir. Kek üzerine dökülmüş muhallebili sos ile birlikte sunulduğunda, misafirleriniz bu lezzetli tatlıyı yemek için sıraya gireceklerdir.

Dilimleme

Artık muhallebili kek hazır! Ancak servis etmeden önce, kek tamamen soğumalıdır. Böylece dilimlenmesi daha kolay ve şekli daha düzgün olacaktır. Soğuyan keki dilimler halinde kesin ve servis tabağına dizin. Üzerine pudra şekeri veya çikolata sosu dökerek servis yapın. Afiyet olsun!

Yorum yapın