Mantar Kurabiye Tarifi

Bu makalede sizlerle lezzetli bir mantar kurabiye tarifi paylaşacağız. Eğer kurabiyeleri seven biriyseniz, ama sıradan kurabiyelerden sıkıldıysanız, bu tarif tam size göre. Mantarın lezzeti ve kurabiye hamurunun kıtırlığı ile harmanlanan bu kurabiyeler, ağzınızda explosion yaratacak lezzetiyle sizi etkileyecek. Ayrıca, tarifimiz oldukça kolay olduğu için herkesin evde yapabileceği bir atıştırmalık olabilir. Haydi, malzemelerimize göz atalım ve hemen yapımına geçelim!

Gereçler

Mantar kurabiye yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit. Hamur ve iç malzemeleri hazırlamak için aşağıdaki malzemeleri toplayın:

2 su bardağı un 1 çay kaşığı tuz
1/2 su bardağı tereyağı (oda sıcaklığında yumuşatılmış) 1/4 su bardağı sıvı yağ
1/2 su bardağı soğuk su
  • 12-14 tane mantar (ince dilimlenmiş)
  • 1 adet orta boy soğan (ince doğranmış)
  • 2 diş sarımsak (ince doğranmış)
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1/4 çay kaşığı karabiber
  • 1/2 çay kaşığı kekik

Bu malzemeleri hazırladıktan sonra, mantar kurabiyelerini yapmak oldukça kolay olacaktır.

Hamur

Lezzetli bir mantar kurabiye yapmak için gerekli olan hamuru hazırlamak oldukça kolaydır. Hamurun içeriği un, tuz, tereyağı, sıvıyağ ve suyu içerir. Hamur hazırlanırken, öncelikle gıda işlemcisi kullanarak karıştırabilir veya elle hazırlayabilirsiniz.

Hamuru gıda işlemcisi kullanarak hazırlayacaksanız, un, tuz, tereyağı ve sıvıyağı işlemcinin içinde karıştırın. Su yavaş yavaş ekleyin ve hamur topakları oluşturana kadar karıştırmaya devam edin.

Elle hazırlayacaksanız, un, tuz, tereyağı ve sıvı yağı küçük parçalar halinde karıştırın. Su yavaşça ekleyin ve hamur topakları oluşana kadar karıştırın.

Hamuru hazırladıktan sonra, hafif unlanmış bir yüzeyde hamuru açabilir ve kesiciler kullanarak doğru boyutta kesikler yapabilirsiniz.

İç Malzeme

Mantar kurabiye yapmak için gerekli olan iç malzeme oldukça basit. İlk olarak, taze mantarı ince dilimler halinde kesin. Mantarları soğan ve sarımsakla karıştırın ve karabiber, tuz ve kekikle tatlandırın. Bu karışımı hamurun ortasına yerleştireceksiniz ve kenarları birleştireceksiniz. Böylece lezzetli mantar kurabiyelerinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Basit malzemelerle son derece lezzetli bir atıştırmalık hazırlamak için bu malzemeler tam size göre!

Tarif

Mantar kurabiyesi yapmak, harika bir lezzet deneyimine sahip olmanızı sağlar. Bu tarifte, çıtır çıtır bir kurabiye yapmanız için gerekli malzemeler ve adımlar detaylı olarak paylaşılacaktır.

Hamur hazırlığı iki farklı şekilde yapılabilir: elle veya gıda işlemcisi kullanarak.

Hamur yapmak için, 2 su bardağı un, 1 çay kaşığı tuz, 8 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve 4 yemek kaşığı suyu bir gıda işlemcisinde karıştırın. Karışımı hamur topakları oluşana kadar işlemeye devam edin.

Elle hamur hazırlama için, 2 su bardağı un, 1 çay kaşığı tuz, 8 yemek kaşığı tereyağı ve 2 yemek kaşığı sıvı yağı bir kaba koyun. Suyu yavaşça ekleyin ve karıştırmaya devam ederek hamur topakları oluşana kadar yoğurun.

İnce dilimler halinde doğradığınız 1 su bardağı mantarı, bir soğanı ve 2 diş sarımsağı küçük küpler halinde kesip karıştırın. Daha sonra, tuz, karabiber ve kekikle tatlandırın.

Hamuru 1/4 inç kalınlığında açın. Daire şeklinde kesin. Ortalarına, hazırladığınız mantarlı iç malzemesinden bir kaşık yerleştirin. Hamurun kenarlarını birleştirin.

Mantar kurabiyesini 180 santigrat derecede 18-20 dakika pişirin.

Mantar kurabiyeleri sıcak olarak servis edin ve yanında bir fincan çay veya kahveyle servis yapın.

Hamurun Hazırlanması

Hamur, gıda işlemcisi veya elle hazırlanabilir. Her iki yöntem de sonuçta aynı lezzetli mantar kurabiyesi için uygun.

Gıda işlemcisinde hamur hazırlamak, hızlı ve kolay bir yoldur. Gıda işlemcisinde un, tuz, tereyağı ve sıvı yağı karıştırıp, suyu yavaşça ekleyin. Karışım hamur haline gelinceye kadar işlemciyi çalıştırın.

Elle hamur hazırlamak biraz daha fazla zaman alabilir, ancak sonuçları değer. Küçük parçalara ayrılmış tereyağı, un, tuz ve sıvı yağı karıştırmak için bir kasenin içinde bir çatalla karıştırın. Karışım kumlu kıvama gelince suyu yavaşça ilave edin. Hamur topakları oluşana kadar karıştırmaya devam edin.

İsterseniz, unun üzerine hafifçe serpmek için biraz un kullanabilirsiniz.

Gıda işlemcisi kullanarak hamur hazırlama

Gıda işlemcisi kullanarak hamur hazırlama yöntemi oldukça pratik ve kolaydır. İlk olarak, un, tuz, tereyağı ve sıvı yağı gıda işlemcisinin kabına koyun ve karıştırın. Daha sonra, suyu yavaş yavaş ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Hamur topakları oluşana kadar işlemciyi çalıştırın.

Elle hamur hazırlama

Elle hamur hazırlama, geleneksel bir yöntemdir. Bunun için öncelikle un, tuz, tereyağı ve sıvı yağı küçük parçalar halinde bir kapta karıştırın. Ardından suyu yavaşça ekleyerek karıştırmaya devam edin. Hamur topakları oluşana kadar karıştırmalısınız. Eğer hamur kuru ise biraz daha su ekleyebilirsiniz. Hamurdan baloncuklar çıkana kadar yoğurmaya devam edebilirsiniz. Yoğurma işlemi tamamlandığında hamuru streç filmle sararak buzdolabında bir saat dinlendirin. Daha sonra hamuru istediğiniz şekli vererek kurabiye yapmaya devam edebilirsiniz.

İç Malzemenin Hazırlanması

Mantar kurabiyesinin lezzetli iç malzemesini hazırlamak oldukça basittir. İlk olarak mantarları ince dilimler halinde kesin ve ayrı bir kaseye koyun. Soğanı ve sarımsağı doğrayın ve mantarların üzerine ekleyin. Ardından, tuz, karabiber ve kekik gibi baharatlarla tatlandırın. Bu karışımı iyice karıştırın. İç malzeme hazır olduğunda, hamur hazırlama aşamasına geçebilirsiniz.

Kurabiyelerin Yapılması

Hamurunuz hazır olduğunda, unlanmış bir tezgahta 1/4 inç kalınlığında açın. Daha sonra yuvarlak kek kalıpları veya bardaklar yardımıyla hamuru kesin. Mantar karışımını kesilen hamurun ortasına yerleştirin ve kenarları birleştirin. Hamuru hafifçe parmaklarınızla bastırın ve üzerlerine çatalla hafifçe bastırın. Mantarlı kurabiyelerinizi yağlı kağıt kaplı bir fırın tepsisine yerleştirin ve 180 derece sıcaklıkta 18-20 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra 5 dakika kadar soğumasını bekleyin ve sıcak servis edin.

Kurabiyelerin Pişirilmesi

Mantar kurabiyeleri hazır olduğunda, fırın tepsisini yağlayıp kurabiyeleri birleştirme yerleri üzerine yerleştirin. Kurabiyeleri pişirmek için fırını önceden ısıtın ve 180 santigrat dereceye ayarlayın. Kurabiyeleri fırının orta raflarına yerleştirin ve yaklaşık 18-20 dakika pişirin. Kurabiyeler hafifçe altın rengine dönene kadar pişirilmelidir. Fırından çıkarın ve soğumaya bırakın.

Servis Edilmesi

Kurabiyeleriniz piştiğinde, sıcak servis edin. Dilerseniz yanında bir fincan çay veya kahve de sunabilirsiniz. Kurabiyelerinizi daha da özel yapmak için üzerine çörekotu veya susam gibi malzemeler serpebilirsiniz.

Yorum yapın