Lokma Tatlısı Tarifi

Lokma tatlısı, Türk mutfağının en sevilen tatlılarından biridir. Hem yapımı kolay olan tatlı, aynı zamanda harika bir lezzete sahiptir. Bu yazımızda sizlere evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz lokma tatlısı tarifini paylaşacağız. Tarifimiz oldukça basit ve kolaydır, hemen yapmaya başlayabilirsiniz.

Malzemeler

Lokma tatlısı, Türk mutfağının en sevilen tatlılarından biridir. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz bu lezzetli tatlı için gerekli malzemeler şu şekildedir:

 • 2 su bardağı un
 • 1 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı kuru maya
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Kızartmak için sıvı yağ
 • Şerbeti için:
2 su bardağı şeker
2 su bardağı su
1 dilim limon

Malzemeleri hazırladıktan sonra kolayca yapabileceğiniz lokma tatlısını afiyetle yiyebilirsiniz.

– 2 su bardağı un

Tarif için gerekli malzemeler şu şekildedir:

 • 2 su bardağı un
 • 1 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı kuru maya
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Kızartmak için sıvı yağ
 • Şerbeti için:
  • 2 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1 dilim limon

Lokma tatlısı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit. İlk olarak, hamuru hazırlamak için un, su, kuru maya, ve tuz kullanacaksınız. Ayrıca tatlıları kızartmak için sıvı yağa ihtiyacınız olacak. Şerbeti hazırlamak içinse şeker, su ve bir dilim limon kullanacaksınız. Çok az malzemeyle lezzetli bir tatlı hazırlayabilirsiniz.- 1 su bardağı su

Lokma tatlısının yapımı için en önemli malzeme su. Tarifte kullanacağınız suyun soğuk ya da ılık olması fark etmez. Hamurun kıvamını ayarlamak için suyun miktarını ölçülere uygun olarak eklemelisiniz. Su, mayanın hamuru kabartması ve kıvamını sağlaması açısından oldukça önemlidir. Tatlıların şerbeti de su ile hazırlanır. Şerbetin tam kıvamını ayarlamak için su miktarını tam ölçüde kullanmalısınız. İçme suyu ya da kaynak suyu tercih edebilirsiniz. Tatlılara özel bir lezzet katmak isterseniz su yerine süt kullanabilirsiniz. Yine ölçülere uygun kullanmanız önemlidir.

– 1 tatlı kaşığı kuru maya

Tatlıların kabarması için iyi bir maya kullanmak oldukça önemlidir. Bu tarifte, 1 tatlı kaşığı kuru maya kullanıyoruz. Mayayı su ile birlikte ılık bir şekilde karıştırın ve mayanın erimesini bekleyin. Maya eridikten sonra hamura ekleyerek iyice karıştırın. Hamurun kabarması için kabın üzerini bir bezle örtün ve 1 saat kadar bekletin. Hamurun kabaracağını unutmayın, bu yüzden kabarmasına izin vermek önemlidir.

– 1 çay kaşığı tuz

Lokma tatlısı tarifinde kullanılan tuz, lezzeti artıran bir diğer önemli malzemedir. Ancak, tuzlu tatlı sevenler için fazla olabileceğinden, tarifi yaparken ölçüyü dikkatli bir şekilde kullanmak gerekir. Ayrıca, tuzun hamurun mayalanmasına da katkısı vardır. Tuz, mayanın etkisini artırarak hamurun daha iyi kabarmasını sağlar. Bu nedenle, tarifteki ölçüyü doğru kullanarak, hem lezzetli hem de kabarık bir lokma tatlısı elde edebilirsiniz.

– Kızartmak için sıvı yağ

Tatlımızın en önemli adımlarından biri de kızartma işlemidir. Lokmaların güzel bir şekilde kızarması için uygun yağ kullanmak gerekiyor. Bu tarifte, sıvı yağ tercih edebilirsiniz. Derin bir tencereye sıvı yağı koyun ve iyice kızdırın. Lokmaların yağa batması sırasında yağın aşırı duman çıkarmasından dolayı iyi bir havalandırma sağlamaya özen gösterin.

– Şerbeti için:

Şerbeti yapmak için tencereye su ve şekeri koyun, karıştırarak şekeri eritin. Dilimlenmiş limonu da ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Karışımı kaynatın ve ılımaya bırakın. Şerbet soğuduktan sonra tatlıların üzerine dökerek servis edebilirsiniz. Şerbeti daha lezzetli hale getirmek için tarçın veya vanilya gibi tatları da ekleyebilirsiniz. Şerbetin kıvamı çok koyu veya çok sıvı olursa, şeker veya su ekleyerek kıvamını ayarlayabilirsiniz. Şerbetli tatlıların daha iyi tatması için tatlıları sıcakken şerbete batırın ve şerbeti iyice çekmesini bekleyin.

– 2 su bardağı şeker

Lokma tatlısının şerbeti için gerekli olan malzemelerden biri de 2 su bardağı şekerdir. Şerbetin kıvamını ve lezzetini belirleyen en önemli malzeme olan şeker, su ile birlikte tencereye koyulur ve karıştırılarak şeker eriyene kadar pişirilir. Şekerin kolayca erimesi ve homojen bir karışım elde etmek için tahta bir kaşık kullanabilirsiniz. Şerbete limon dilimi eklenerek ılık hale getirildikten sonra tatlılar şerbete batırılır ve tatlıların şerbeti çekerek daha lezzetli bir hale gelmesi sağlanır.

– 2 su bardağı su

Bu tarifte, şerbetin yapımı için 2 su bardağı su kullanılır. Şekerle birlikte kaynatarak şerbeti hazırlayabilirsiniz. Tencereye suyu koyun ve üzerine şeker ekleyin. Karıştırarak şekerin erimesini sağlayın ve limon dilimini ekleyin. Şerbetin biraz kıvam alması için pişirmeden 5 dakika önce ocaktan alın ve soğuması için bekletin. Tatlılarınızı kızarttıktan sonra, ılık şerbetin içinde bir süre bekletmeniz tatlıların şerbeti daha iyi çekmesini sağlar. Servis ederken, şerbetli lokmaları toz şeker veya çikolata sosuyla süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun!

– 1 dilim limon

Tarifimizde yer alan 1 dilim limon, şerbetin muhteşem lezzeti için kullanılır. Limon dilimi şerbete eklenerek tatlıların şerbetini çekmesi sağlanır ve daha lezzetli hale gelir. Ayrıca limon dilimi, şerbetteki şekerin kristalleşmesini de engeller. Tatlıların şerbetini çekerken limon dilimini tencereden çıkarmanız önemlidir. Bu şekilde tatlıların şerbetine limon tadı sinmez ve lezzeti bozulmaz. Şerbeti yaparken dikkatli olmak ve limon dilimini doğru şekilde kullanmak, lokma tatlısının harika lezzetini ortaya çıkarır.

Tarif

Lokma tatlısı yapımı oldukça basittir. Öncelikle şerbeti için suyu ve şekeri tencerede karıştırıp, şekerin erimesini bekleyin. Ardından tencereye limon dilimini ekleyin ve soğumaya bırakın.

Hamur yapmak için un, tuz ve mayalı suyu bir kapta karıştırın. Daha sonra yavaşça yoğurarak hamur haline getirin. Kabın üzerini bir bezle örtüp hamurun mayalanması için yaklaşık 1 saat bekletin.

Derin bir tencereye sıvı yağı koyup kızdırın, mayalanan hamurdan küçük parçalar koparıp kızgın yağa atın. Altın rengine dönene kadar kızartın.

Kızaran tatlıları delikli kepçe yardımıyla süzgece aktarın. Tatlıların soğumadan ılık şerbete batırın ve servis yapın.

1. Şerbeti için, tencereye su ve şekeri koyun, karıştırarak şeker eriyene kadar pişirin. Limon dilimini de ekleyin ve soğumaya bırakın.

Lezzetli ve hafif tatlı, doğru şerbetle yapılır. Lokma tatlısı da lezzetini şerbetinden alan bir tatlı türüdür. Şerbeti hazırlarken dikkatli olmak gerekiyor. İlk olarak, tencereye suyu ve şekeri koyun. Karıştırarak şekeri eriyene kadar pişirin. Sonrasında, limon dilimini de ekleyin ve soğumaya bırakın. Soğuyunca, tatlıları şerbetleyebilirsiniz. Şerbeti ılık hale getirin ve tatlıları içinde 2-3 dakika bekletin. Böylece tatlılar şerbeti çekecek ve daha lezzetli olacaktır. Ayrıca, şerbeti daha lezzetli hale getirmek için tarçın veya vanilya gibi malzemeler de ekleyebilirsiniz.

2. Hamur için, bir kasede suyu ılıtın ve mayayı ekleyin. Karıştırın ve mayanın erimesini bekleyin.

Hamurun yapımı lokma tatlısının en önemli kısmıdır. Hamurun doğru kıvamda olması, tatlıların lezzetli olmasını sağlar. Bu nedenle hamur yapımına özen gösterin. Hamur yapımı için bir kasede suyu ılıtın ve mayayı ekleyin. Mayanın erimesi için karıştırın ve bir süre bekleyin. Daha sonra una tuz ekleyin ve karıştırın. Mayalı suyu da ilave edin ve hamurun kıvamına gelene kadar yoğurun. Eğer hamur ele yapışıyorsa un ilave edebilirsiniz. Hamuru yoğurduktan sonra üzerini örtüp bir saat kadar mayalandırın. Bu sayede hamurun kabarmasını sağlayarak lokmaların daha çok kabarmasına yardımcı olacaksınız.

3. Unu, tuzu ve mayalı suyu bir karıştırma kabına ekleyin. Yavaşça karıştırın ve hamur elde edinceye kadar yoğurun.

Hamur yapımı için öncelikle unu, tuzu ve mayalı suyu bir karıştırma kabına ekleyin. Yavaşça karıştırın ve hamur elde edinceye kadar yoğurun. Hamurun ele yapışmayacak bir kıvama gelmesi için gerektiğinde un ekleyebilirsiniz. Hamuru yoğurduktan sonra kabın üzerini bir bezle örtün ve hamurun 1 saat kadar mayalanmasını bekleyin. Mayalandıktan sonra hamurdan küçük parçalar koparıp kızartabilirsiniz. Unutmayın, hamur ne kadar iyi yoğrulursa lokma tatlısı o kadar lezzetli olur.

4. Kabın üzerini bir bezle örtün ve hamurun 1 saat kadar mayalanmasını bekleyin.

Hamurun mayalanması için önemli bir adım, kabın üzerini örtmekle sağlanır. Böylece hamurun üzeri kurumaz ve mayalanması daha iyi gerçekleşir. Ayrıca mayalanma süresinin tamamını beklemek önemlidir. Hamurun 1 saat kadar mayalanması tatlıların lezzetini arttırır. Mayalanan hamur kıvamını almış olacak ve daha kabarık olacaktır. Mayalanma süresi kısa tutulursa tatlılar harika görünmez ve lezzeti de pek iyi olmaz. Bu yüzden, sabırla hamurun mayalanmasını beklemek, lezzetli bir lokma tatlısının anahtarıdır.

5. Derin bir tencereye sıvı yağı koyun ve kızdırın.

Lokma tatlısı yapımında en önemli adımlardan biri, tatlı hamurlarını kızartmak. Derin bir tencereye sıvı yağ koyarak kızdırın. Ancak, çok fazla yağ kullanmamaya özen gösterin. Aksi takdirde, tatlıların içi çiğ kalabilir. Kızgın yağda, mayalanan hamurdan küçük parçalar kopartarak kızartın. Tatlılar altın rengi olana kadar kızartılmalıdır. Kızaran tatlıları delikli bir kepçe yardımıyla alarak süzgece aktarın. Tatlıların yağını süzmek için, kağıt havlu serili bir tabağa aktarabilirsiniz. Lokma tatlısı servis yapmaya hazır hale geldi!

6. Mayalanan hamurdan küçük parçalar kopartarak kızgın yağa atın ve altın rengi olana kadar kızartın.

Mayalanan hamurdan tatlılar hazırlamak oldukça kolay! Hamurdan küçük parçalar koparıp, ellerinizle hafifçe yuvarlayarak şekil verin ve kızgın yağa atın. Aşırı yağ kullanmamaya özen gösterin çünkü aşırı yağ tatlıların içini çiğ bırakabilir. Tatlılar altın rengi olana kadar kızartın. Tatlılar kızarana kadar bir kaşık yardımıyla hafifçe ters çevirin ve eşit şekilde pişmesini sağlayın. Kızaran tatlıları delikli bir kepçe yardımıyla süzgece aktarın. Fazla yağı süzgeçte bırakarak tekrardan kızartmaya hazır hale getirin.

7. Kızaran tatlıları delikli kepçe yardımıyla alarak süzgece aktarın.

Hamurundan şerbetine kadar tamamlanan lokma tatlısının son adımı kızartılan tatlıları süzgece aktarmaktır. Kızaran tatlıları delikli bir kepçe yardımıyla alarak süzgece aktarın. Bu sayede kalan yağın süzülmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca tatlıların sıcak şerbete batırılması da şerbet miktarının dengeli dağılmasını sağlayacaktır. Tatlılarınızı servis etmeden önce şerbetini iyice çekmeleri için bir süre bekletebilirsiniz. Tatlıların lezzetini korumak için beklettikten sonra sıcak olarak servis yapmanızı öneririz.

8. Tatlılar soğumadan ılık şerbete batırın ve servis yapın.

Tatlıların şerbetini çekmesi için ılık şerbete batırılması önemlidir. Tatlılar sıcakken servis edilirse daha lezzetli olur. Şerbeti için şeker ve su karıştırılarak pişirilir. Üzerine limon dilimi eklenerek soğumaya bırakılır. Kızartılan tatlılar süzgeç yardımıyla alınarak ılık şerbete batırılır. Şerbetin tatlıya iyice çekmesi için 10-15 dakika beklenir. Şerbetini çeken lokma tatlıları servis tabağına alınarak üzerine pudra şekeri serpiştirilebilir. Ayrıca çikolata sosu veya dondurma ile de servis edilebilir. Yanında ise sıcak bir fincan çay veya kahve ikram edilebilir.

Püf Noktaları

– Lokma tatlısı hamurunu yoğururken, ele yapışmayacak kıvama gelene kadar un ekleyebilirsiniz. Hamuru fazla yoğurmayın, aksi takdirde tatlılar sert olabilir.- Kızartma işlemi esnasında çok fazla yağ kullanmaktan kaçının. Bu şekilde tatlılar içi çiğ kalabilir.- Lokmaları kızartırken küçük parçalar koparıp yağa atın ve altın rengi olana kadar kızartın.- Tatlıları şerbetle buluşturmadan önce biraz bekletin. Şerbeti tatlıların üzerine döküp tamamen çekilmesini bekleyin. Böylece daha lezzetli ve yumuşak olacaktır.

– Tatlıları kızartırken çok fazla yağ kullanmamanız gerekiyor. Aksi takdirde içi çiğ kalabilir.

Tatlıları kızartırken dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biri, çok fazla yağ kullanmamaktır. Aksi takdirde, tatlıların içindeki hamur çiğ kalabilir ve tatsız bir hale gelebilir. İyi bir lokma tatlısı yapmak için sıvı yağı yeterli derecede ısıtın ve tatlıları dikkatlice kızartın. Kızartma işlemi sırasında tatlıları karıştırmak veya fazla yağa batırmak, içindeki hamurun pişmemesi ve tadının bozulması anlamına gelebilir. Tatlıların altın rengi alana kadar kızardığından emin olun, böylece hem lezzeti hem de sunumu harika olacaktır.

– Tatlıların şerbetini çekerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Tatlıların şerbeti, tatlıların kendisi kadar önemlidir. Şerbetin daha fazla tatlıya nüfuz edebilmesi için tatlılar sıcakken şerbete batırılmalı ve şerbeti iyice çekmeleri sağlanmalıdır. Bunun için tatlıları birkaç dakika şerbette bekletmeniz yeterli olacaktır. Tatlılar şerbeti çektikçe daha yumuşak ve tatlı olurlar. Şerbetin aromasını daha iyi hissetmek için şerbetin içine birkaç adet karanfil ya da tarçın çubuğu ekleyebilirsiniz. Tatlıların şerbetini hafifçe çekmesine dikkat edin, aksi halde tatlılar çok şerbetli ve tatlı olabilir.

Sunum Önerisi

Lokma tatlısı, sıcak olarak servis edildiğinde daha lezzetli hale gelir. Servis tabağına tatlıları koyduktan sonra üzerine toz şeker serperek veya tatlıların üzerine çikolata sosu dökerek süsleyebilirsiniz. Ayrıca yanına sıcak bir fincan çay veya kahve de ikram edebilirsiniz. Tatlıları servis ederken, yanında biraz taze nane veya taze meyve püresi de sunabilirsiniz. Servis yapacağınız tabakların rengine uygun bir süsleme yapmak, görsel olarak tatlıyı daha çekici hale getirir.

Yorum yapın