Gerçek Browni Tarifi

Evinizde lezzetli bir browni yapmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Adım adım anlatacağımız bu tarifle, gerçek bir browni yapabileceksiniz. Malzemelerin hazırlanması, karıştırılması ve pişirme adımlarını dikkatlice takip edin ve sonunda enfes bir browni elde edin.

Malzemeler

Browni yapmak için malzemeler oldukça basit. İhtiyacınız olan şeyler; bitter çikolata, tereyağı, şeker, yumurta, un ve kakao. Bu malzemeleri tedarik ettikten sonra evde kolayca browni yapabilirsiniz. Aşağıda browni yapmak için gerekli malzemelerin listesi yer almaktadır:

  • 100 gram bitter çikolata
  • 100 gram tereyağı
  • 1 su bardağı şeker
  • 3 adet yumurta
  • 3/4 su bardağı un
  • 1/4 su bardağı kakao

Bu malzemelerin kalitesine ve ölçülerine dikkat etmeniz, browninin lezzeti için oldukça önemlidir. Bu malzemeleri hazırladıktan sonra, gerçek browni tarifinin diğer adımlarına geçebilirsiniz.

Hazırlık

Browni yapımına başlamadan önce hazırlık yapmak oldukça önemlidir. İlk olarak, çikolatayı benmari usulü eritmeniz gerekiyor. Bunun için bir tencereye suyu koyun ve üzerine bir kap koyun. Kapın içerisine çikolatayı kırın ve suyun buharı ile eriyene kadar karıştırın. Sonra tereyağı ile birleştirip karıştırın. Şekeri ekleyip eriterek karışıma ilave edin.

Bu aşama oldukça önemlidir, çikolata ve tereyağı homojen bir şekilde eriyerek karıştırılmalıdır. Böylece browniniz daha yumuşak ve lezzetli olacaktır.

Karıştırma

Bir kasede yumurtaları iyice çırpın ve çikolatalı karışıma yavaş yavaş ekleyin. Sürekli karıştırarak, kıvamlı bir karışım elde edene kadar devam edin. Sonrasında kakao ve unu da ekleyip karıştırmaya devam edin. Un ve kakao eklerken topaklanma olmaması için spatula yardımı ve azar azar eklemeye özen gösterin.

Karışım hazır olduğunda, akışkan bir kıvamdaysa 5-10 dakika bekletin. Bu sayede karışımın akışkanlığı kaybolacak ve daha kolay şekil verebileceksiniz.

Akışkanlık

Browni yaparken karşınıza çıkabilecek bazı problemlerden biri akışkanlık olabilir. Eğer karışımınız çok akışkansa pişirirken dağılabilir. Bu durumda karışımınızı bekletmeniz yeterlidir. Akışkan ise karışımı 5-10 dakika bekletin. Bu süre sonunda akışkanlığı kaybolacaktır.

Kalıp Hazırlama

Kalıp hazırlığı için öncelikle fırınınızı 180 dereceye ayarlayın. Browni kalıbınızı yağlayın ve unlayın. Bu sayede browninin kalıptan kolayca çıkmasını sağlayacaksınız.

Browni karışımını kalıba boşaltmadan önce karışımın pütürlü olmaması için iyice karıştırın. Daha sonra karışımı kalıba dökün ve kalıba eşit şekilde yayın. Pişirme süresi, yaklaşık 20-25 dakika arasında değişebilir. Fakat unutmayın, pişirme süresi fırınıza ve kalıbınıza göre değişebilir. Browninin piştiğinden emin olmak için kürdan veya bıçak yardımıyla kontrol edebilirsiniz. Eğer kürdan veya bıçak temiz çıkarsa, browni pişmiş demektir.

Browniyi fırından çıkardıktan sonra kalıptan çıkarın ve dilimleyin. Sıcak servis yapın ve yanında vanilyalı dondurmalarla sunun. Gerçek, ev yapımı browni artık hazır!

İkram

Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra, browniyi kalıbından çıkarın ve dilimleyin. Dilimlenmiş brownileri servis tabağına yerleştirin. Sıcak servis yaparak lezzetinin tam olarak hissedilmesini sağlayabilirsiniz. Bu nedenle, servis yapmadan önce brownileri 5-10 dakika dinlendirin. Servis ederken yanında vanilyalı dondurmalar da sunabilirsiniz. Browni ve vanilyalı dondurmayı bir arada müthiş bir lezzet sunar. Afiyet olsun!

Yorum yapın