Etli Güveç Tarifi

Etli güveci yemek kültürümüzde ayrı bir yere sahiptir. Bu geleneksel yemeği sevenler için farklı bir alternatif olarak etli güveci fırında veya ocakta pratik bir şekilde pişirebileceğiniz tarifimizi paylaşıyoruz. Malzemeleriniz hazırsa hemen başlayabilirsiniz!

Malzemeler

Malzemeler arasında yer alan 500 gram kuşbaşı et, etli güvecin ana malzemelerinden biridir. Taze ve kaliteli etler kullanılarak hazırlanması, sonuçta lezzetli bir güveç ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, 2 adet patates, 2 adet havuç, 1 adet kuru soğan, 1 adet domates, 2 yemek kaşığı salça, 1 bardak su, 2 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karabiber gibi malzemeler de tarifte yer almaktadır. Bu malzemeler, fırında ya da ocakta pişirilen etli güvecin lezzetini arttırmaktadır.

– 2 adet patates

Etli güvecin vazgeçilmez malzemelerinden biri olan patateslerin doğru şekilde hazırlanması önemlidir. Tarifimiz için 2 adet patates kullanacağız. Patatesleri küp şeklinde doğrayarak güvecin içerisine ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, patatesleri farklı şekillerde hazırlayarak da güvece lezzetli bir tat katabilirsiniz. Örneğin, dilimleyerek de kullanabilir veya rendeleyerek güvece ekleyebilirsiniz.

Patateslerin doğru şekilde pişmesi için, güvecin kapağı kapalı şekilde fırında veya ocakta pişirmek gerekir. Bu sayede, patateslerin pişmesi için gereken nemi muhafaza ederek güvece lezzetini verirler.

Ayrıca, patatesleri güvece eklerken başka sebzelerle birlikte karıştırarak da lezzet katmanız mümkündür. Örneğin, havuçla birlikte patatesleri küp şeklinde doğrayarak ekleyebilirsiniz. Böylece, güvecinizin görüntüsü de daha renkli hale gelecektir.

– 2 adet havuç

Havuç, etli güvecin vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Güvece tat ve renk katması yanı sıra sağlık açısından da oldukça faydalıdır. İçerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığına iyi gelirken, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Havuç aynı zamanda lifli bir sebze olduğu için sindirim sistemi problemlerine de iyi gelir. Havuçları güvecin içine küp şeklinde doğrayarak ekleyebilir veya rendeleyerek sebzelerle birlikte kavurarak da güvenin yapabilirsiniz.

– 1 adet kuru soğan

Kuru soğan, etli güvecin lezzetini arttıran önemli malzemelerden biridir. Soğanın kesilmesi, kavrulması ve yemeğe eklenmesi ile birlikte özelleşen güvecin tadına doyum olmaz. Yemeğe lezzet katarken aynı zamanda sağlık açısından da faydalı olan kuru soğan, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekerini düzenler ve sindirim sistemi sağlığına katkı sağlar. Kuru soğanı yemeklere katarken uygun şekilde pişirilmesi gerekmektedir. Etli güveçte kullanılan kuru soğan, yemeklik olarak doğranır ve etle birlikte kavrulur. Böylece soğanın lezzeti ete geçer ve yemek daha da lezzetli hale gelir.

– 1 adet domates

Güveç tarifinin vazgeçilmez malzemelerinden biri de domatestir. Etli güvecin lezzetli olabilmesi için ise tam olarak bir tane domates yeterlidir. Domatesi küp şeklinde doğranarak sebzelerin üzerine yayılabilir. Domates, güvecin suyunu arttırarak sebzelerin daha kolay pişmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, domatesin verdiği lezzet de güvecin tadına tat katacaktır. Yemek tariflerinde önemli olan, her malzemeye ayrı bir lezzet katmasıdır ve domates de güvecin tadını tamamlamaktadır.

– 2 yemek kaşığı salça

Salça, Türk mutfağının en önemli malzemelerinden biridir ve yemeklere harika bir tat ve renk katar. Güveç tarifinde de salçanın yeri ayrıdır. Kıvamı açısından tercih edilen çeşidi değişebilir ancak genellikle domates ve biber salçaları kullanılır. Salça, yemeğin lezzetini artırdığı gibi aynı zamanda yemeğin görünümüne de renk katar. Bu nedenle güveç yaparken salça kullanımını iyi ayarlamak gerekir. Tarifte bulunan 2 yemek kaşığı salça, yemeğin tam lezzetine ulaşması için yeterli miktarlardır. Salçayı yemeğin erken aşamalarından itibaren ekleyip kavurursanız, yemeğe daha yoğun bir tat kazandırabilirsiniz.

– 1 bardak su

Biraz sulu bir etli güveç yapmak istiyorsanız, tarifimizde yer alan malzemelerden bir bardak suyu etli güvecin içerisine ilave edebilirsiniz. Bir bardak su, yemeğin tüm malzemelerinin pişmesi için yeterli olacaktır. Ancak dilediğiniz gibi su miktarını artırıp azaltabilirsiniz. Tercihe göre su yerine tavuk veya et suyu da kullanabilirsiniz. Ayrıca yemeğin suyunu hafif koyulaştırmak için tarifte yer alan salçayı artırabilirsiniz. Eğer yemeğin tadını daha da zenginleştirmek isterseniz, biraz daha baharat eklemeyi de deneyebilirsiniz.

– 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Etli güveç tarifinde eti kavurmak için kullanacağımız sıvı yağ, yemeklerimize lezzet katmak ve pişirme işlemini kolaylaştırmak için önemlidir. Sıvı yağ yerine tereyağı veya zeytinyağı gibi alternatifler de kullanabilirsiniz fakat etin daha hafif kalması için sıvı yağ tercih edebilirsiniz. Güvecin içine koyacağınız sıvı yağın miktarı, kullanacağınız diğer malzemelerin miktarına ve güvecinizin boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. 2 yemek kaşığı sıvı yağ, yaklaşık 500 gram et için ideal bir miktar olacaktır.

– 1 çay kaşığı tuz

Etli güvecin tadını belirleyen malzemelerden biri olan tuz, doğru miktarda eklenmelidir. Tarifimizde kullanılan 1 çay kaşığı tuz, et ve sebzelerin lezzetlerini ortaya çıkarmak için yeterlidir. Her ne kadar tuz lezzeti artırsa da, aşırı tuzlu bir güvecin tadı pek lezzetli olmayabilir. Güveç tarifi yaparken tuz miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, sağlıklı bir beslenme için tuz tüketimine dikkat edilmelidir. Düşük tuzlu bir etli güveç tarifi için tuz miktarını azaltabilirsiniz.

– 1 çay kaşığı karabiber

Karabiber, etin lezzetini artıran ve aynı zamanda sağlık açısından da faydalı olan bir baharattır. Etli güveç tarifinde kullanılan karabiber, yemeklere tat verirken aynı zamanda antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sistemimizi de güçlendirir. Tarifte belirtilen ölçüde kullanacağınız karabiber, yemeğin lezzetini dengeleyen önemli bir baharat olarak karşımıza çıkıyor. Etinizi kavurduktan sonra kuru soğan ve salça ile lezzetlendirirken, karabiberi de eklemenizi öneriyoruz.

Hazırlanışı (Fırında)

Fırında etli güvecin hazırlanışı oldukça kolaydır. İlk olarak fırını 200 dereceye ayarlayın ve fırın tepsisini streç film ile kaplayın. Daha sonra 500 gram kuşbaşı eti sıvı yağda kavurun ve üzerine kuru soğanı ekleyin. Soğanlar da kavrulduktan sonra salçayı ilave edip karıştırın ve 2 dakika daha kavurun. Ardından küp şeklinde doğranmış patates ve havuçları etin üzerine ekleyin ve iyice karıştırın. Son olarak domatesi de küp şeklinde doğrayıp sebzelerin üzerine yayın. Tuz ve karabiberi ekledikten sonra malzemelerin üzerine bardak suyu dökün. Hazırladığınız karışımı streç filmle kapladığınız fırın tepsisine boşaltın. Üzerini alüminyum folyo ile kaplayın ve önceden ısıttığınız fırında 45 dakika pişirin. Folyoyu çıkarıp 15 dakika daha pişirin. Afiyet olsun!

2. Kuşbaşı eti sıvı yağda kavurun.

Etli güvecin ana malzemesi olan kuşbaşı et, sıvı yağda kavrulduğunda daha lezzetli olur. Bu nedenle, tarifimizin ikinci adımı olan kuşbaşı eti sıvı yağda kavurmamız gerekiyor. Eti kavurmadan önce, etin sudan geçirilip suyu iyice süzdürülmesi, daha lezzetli bir sonuç için önemlidir. Etler renklerini değiştirip, sıvılarını salana kadar kavrulmalıdır. Kavurma işlemi sırasında, bıçakla keserek etin pişme durumunu kontrol edebilirsiniz. Etin dışı kızarken içi pembe ve suyunu bırakır durumda olmalıdır. Bu adımı başarıyla tamamladıktan sonra diğer malzemeleri ekleyerek, güzel bir güveç hazırlayabilirsiniz.

3. Kuru soğanı ekleyip kavurmaya devam edin.

Etli güveci yaparken, lezzetin önemli bir bölümünü kuru soğanın pişirilme tekniği oluşturur. Soğanlar, yeterince pişirilmediklerinde güvecin tadını etkileyebilir. Bu nedenle, etleri olduğu gibi bıraktıktan sonra kuru soğanı da sıcak yağda kavurmaya devam etmek önemlidir. Soğanlar, şeffaf hale gelene kadar kavrulmalı ve ete pişirildiği kadar eşit bir şekilde dağıtılmalıdır. Böylece, etli güvecinizi hazırlarken kuru soğanları doğru tencere ya da tepside pişirerek, malzemelerin birleşmesinde lezzetli bir tat oluşturun.

4. Ardından salçayı ilave edip 2 dakika daha kavurun.

Salça, yemeğe hem lezzet hem de renk katan önemli bir malzemedir. Bu yüzden salçayı ekleyip yemeğinize iyice yedirerek kavurmak oldukça önemlidir. Salçayı ekledikten sonra 2 dakika boyunca karıştırarak kavurun, bu sayede salçanın acımsı tadından kurtulursunuz. Ayrıca salçayı eritirken yemeğinizin altını kısabilir ve yavaş yavaş su ilave edebilirsiniz. Böylece salçanın kokusu tamamen çıkacak ve yemeğinizin lezzeti artacaktır.

5. Patates ve havuçları küp şeklinde doğrayın ve etin üzerine ekleyin.

Etli güvecin lezzetli malzemeleri arasında kırmızı et, patates, havuç, soğan ve domates yer alır. Bu tarifte, patates ve havuçlar küp şeklinde doğranıp, etin üzerine eklenir. Bu, malzemelerin aynı şekilde pişmesini sağlamak için önemlidir. Doğrama işlemini yaparken, küplerin boyutları da birbirleriyle aynı olmalıdır. Bu, yemek pişirirken homojen bir pişirme sağlar ve aynı zamanda yemek sunumu için de estetik bir görüntü oluşturur. Güveci önceden hazırlamak için bu adımı önceden yapabilir ve yemeği pişirirken zaman kazanabilirsiniz.

6. Domatesi de küp şeklinde doğrayıp sebzelerin üzerine yayın.

Etli güvecin en önemli malzemelerinden bir tanesi de domatestir. Domateslerimizi de küp şeklinde doğrayarak diğer sebzelerin üzerine yayıyoruz. Böylece, sebzelerin lezzetleri birbirleriyle harmanlanarak ortaya muhteşem bir tat çıkıyor. Ayrıca, domatesler güvecin içindeki malzemelerin suyunu çekerek pişme sürecini hızlandırır ve güvecin daha lezzetli olmasını sağlar. Eğer domates alerjiniz varsa veya sevmiyorsanız, güveci domates kullanmadan da yapabilirsiniz. Ancak, domates güvecin tadını ve dokusunu önemli ölçüde etkiler, bu yüzden mutlaka denemelisiniz.

7. Tuz ve karabiberi ekledikten sonra üzerine bardak suyu dökün.

Yemeğinizi lezzetlendirmek için tuz ve karabiberi etin üzerine ekledikten sonra üzerine bardak su ekleyin. Su, yemeğin dokusunu iyileştirir ve malzemelerinize daha fazla tat katar. Hem fırında hem de ocağın üzerinde yapabilirsiniz. Eğer fırında yapıyorsanız, suyu tepsinin tüm alanına dağıtacak şekilde dökün ve her yerde eşit bir şekilde yaymak için karıştırın. Su miktarını artırarak yemeği daha çorba kıvamında yapabilirsiniz. Ocakta yapıyorsanız, suyu malzemelerin tamamen üzerine dökmeye dikkat edin, ancak yemek suyun içinde boğulmamalıdır. Sıcak servis yapmak için tencerenizi ocağın üzerinden alın ve hazırladığınız lezzetli etli güveci servis edin.

8. Fırın tepsisini streç film ile kapladıktan sonra tüm malzemeleri içine boşaltın ve iyice karıştırın.

Etli güvecin fırında pişirilmesi için, hazırladığınız malzemeleri fırın tepsisine aktarmadan önce, tepsinin streç film ile kaplandığından emin olmalısınız. Bu, yemeğin lezzetinin korunmasına ve tepsinin temiz kalmasına yardımcı olur.

Ayrıca, malzemeleri tepsinin içine boşaltırken, iyice karıştırmalısınız. Bu, etin ve sebzelerin eşit şekilde dağılmasını sağlar ve yemeğin homojen bir şekilde pişmesini sağlar. Yemeğin üzerini alüminyum folyo ile kaplayarak, fırında 45 dakika pişirin. Folyoyu çıkarıp, 15 dakika daha fırında pişirin. Bu süre sonunda, etli güveciniz hazır.

9. Tepsinin üzerini alüminyum folyo ile kapatıp, fırında 45 dakika pişirin.

Tüm malzemeleri fırın tepsisine boşalttıktan sonra, tepsinin üzerini streç film ile örtün ve iyice sıkıştırın. Daha sonra tepsinin üzerini alüminyum folyo ile kaplayın ve fırın tepsisini önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına yerleştirin. 45 dakika boyunca güvecin pişmesine izin verin. Pişirdiğiniz güveci fırından çıkardıktan sonra, alüminyum folyoyu çıkarın ve güveci birkaç dakika dinlenmeye bırakın. Bu sayede güvecin sıcaklığı eşitlenecektir. Sıcak servis yaparak sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

10. Folyoyu çıkarıp 15 dakika daha fırında pişirin.

Fırında pişirdiğiniz etli güveci, folyo kapağı ile örttüğünüz zaman daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Ancak yemeği fırından çıkardığınızda folyonun nasıl çıkarılacağı konusunda bazı sıkıntılar yaşanabilir. Folyoyu çıkarmak için öncelikle fırının sıcaklığını düşürün ve hazırladığınız yemek üzerindeki folyo kapağına dikkatli bir şekilde dokunarak alüminyum folyoyu çıkarın. Bu işlem sırasında ellerinizi veya yemeği yanmamış olması için folyo kapağını bir maşa yardımı ile çıkarabilirsiniz. Folyoyu kaldırmaya başlamadan önce bir çatal yardımı ile folyo kapağının üzerindeki buharı dikkatli bir şekilde çıkarın. Böylece folyo kolayca çıkacaktır.

Hazırlanışı (Ocakta)

Bir tencereye sıvı yağ koyun ve ocağın üzerinde kızdırın. Ardından, kuşbaşı eti ekleyin ve rengi dönene kadar kavurun. Kuru soğanı ekledikten sonra 2-3 dakika daha kavurun. Salçayı ekleyin ve 1-2 dakika daha karıştırın. Küp doğranmış patates ve havuçları da tencereye ekleyip karıştırın. Tuz, karabiber ve suyu da ekledikten sonra kısık ateşte 25-30 dakika pişirin. Daha sonra doğranmış domatesleri ekleyin ve orta ateşte 10 dakika daha pişirin. Hazırladığınız lezzetli etli güveci sıcak servis yapın ve afiyetle yiyin.

2. Kuşbaşı eti ekleyin ve rengi dönene kadar kavurun.

Etli güveç tarifimizin ikinci adımı olan kuşbaşı eti kavurmak oldukça önemlidir. Bu işlem, etin pişme sürecindeki lezzetini ve yumuşaklığını sağlar. Kuşbaşı eti, sıvı yağda kızdırıp rengi değişene kadar kavuruyoruz. Bu sayede etin içindeki suyun kısmen uçması ve etin lezzetinin artması sağlanır. Kavrulan etin üzerine kuru soğan ekleyerek birkaç dakika daha kavurmalısınız. Ardından salçayı ekleyip, malzemeleri iyice karıştırarak 2 dakika daha kavurmaya devam edin. Bu aşamada ortaya çıkan muhteşem et ve soğan kokusu, sizi güvecin lezzeti konusunda şimdiden tatmin edecektir.

3. Kuru soğanı ekledikten sonra 2-3 dakika daha kavurun.

Kuru soğan, Türk mutfağının temel malzemelerinden biridir. Yemeklerin lezzetini artıran kuru soğanı, güveç tarifimize de ekliyoruz. Eti kavurduktan sonra, kuru soğanı da ekleyip 2-3 dakika kadar kavurmanız gerekiyor. Kuru soğanın rengi dönünceye kadar kavurmak yemeğin lezzetini artıracaktır. Salça eklenince de kuru soğanın aromasıyla harmanlanacak olan yemek daha da lezzetli olacak. Güvecin içine doğranmış patates ve havuçlar da eklenince, yemeğin lezzeti iyice artacak. Bu şekilde hazırlanan etli güvecinizi sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz.

4. Salçayı ekleyin ve 1-2 dakika daha karıştırın.

Etli güvecin lezzetli olabilmesi için salçanın doğru miktarda kullanılması oldukça önemlidir. Salça, güvecin lezzetini arttıran ana malzemelerden biridir ve yemek yaparken doğru miktarda kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle, yemeğe tam bir lezzet verebilmek için salçayı etin üzerine ekleyin ve ara sıra karıştırarak pişirin. Salçanın lezzetini daha da arttırmak isterseniz, salçayı sıvı yağ ile karıştırarak pişirebilirsiniz. Bu sayede, yemeğinize daha derin bir tat vermenize yardımcı olabilirsiniz.

5. Küp doğranmış patates ve havuçları ekleyip karıştırın.

Etli güvecin lezzeti doğru malzemeler ve doğru pişirme yöntemiyle ortaya çıkar. Tarifimizde kullanacağınız patates ve havuçlar, güveçin lezzetini arttıracak ve yemeği daha doyurucu hale getirecektir. Küp doğramış sebzeleri etin üzerine ekledikten sonra, tuz, karabiber ve suyu da ilave ederek karıştırın. Ocağın üzerinde kısık ateşte yumuşayana kadar 25-30 dakika pişirin. Domatesleri ekledikten sonra yemeği orta ateşte 10 dakika daha pişirin. Sebzelerin fazla dağılmaması için hafifçe karıştırın ve kapak kapalı şekilde pişirin. Servis yaparken üzerine taze maydanoz serpip, sıcak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

6. Üzerine tuz, karabiber ve suyu da ekledikten sonra kısık ateşte 25-30 dakika pişirin.

Etli güvecin tadına doyum olmaz! Üzerine tuz, karabiber ve suyu da ekleyip kısık ateşte pişirerek çok daha lezzetli ve yumuşak bir kıvam elde edebilirsiniz. Bu adımda, sebzeler ve et tamamen pişene kadar bekleyin. Havuçların yumuşaması için biraz daha pişirmekte fayda var. Dilerseniz, güvecin içine biraz yeşillik de ekleyebilirsiniz. Benim en sevdiğim yöntemlerden birisi, yemek pişirirken bardağıma biraz şarap eklemek. Bu, yemeğe ayrı bir lezzet katıyor. Etli güvecinizin altına pilav, yanına da bir kase cacık koyarak güzel bir sofra hazırlayabilirsiniz.

7. Ardından doğranmış domatesleri ekleyip, orta ateşte 10 dakika daha pişirin.

Etli güveçin olmazsa olmazı domates, son aşamada ekleniyor. Doğranmış domatesleri güvecin üzerine serptikten sonra 10 dakika daha pişiriyoruz. Bu süre içinde et ve sebzeler domatesin lezzetinde yumuşaklığa kavuşurken, domates de sebzelerin tamamının lezzetini çekiyor. Güvecimiz hazır olduğunda, sıcak sıcak servis edebiliriz. Yanında pilav ve cacık eşliğinde sunabileceğimiz güveci fırında hazırlayınca, sıcak ve kıtır pilavların ve soğuk cacığın güvecin lezzetine çok yakıştığını söyleyebilirim. Ocağa yapılan güveci ise, maydanozlu servis yaparak sunabilirsiniz. Afiyet olsun!

Servis Önerisi

Fırında hazırladığınız etli güveç yemeğini sıcak servis yapabilirsiniz. Üzerine maydanoz serperek sunumunuzu şık hale getirebilirsiniz. Yanında pilav ve cacık ile servis ederek lezzetinizi artırabilirsiniz. Ocakta pişirdiğiniz güveci servis yaparken de üzerine maydanoz serperek hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Yine yanında pilav ve cacık ile servis ederek enfes bir menü oluşturabilirsiniz. Hazırladığınız lezzetli güveç yemeğiyle sofralarınıza huzur ve keyif getirmeniz dileğiyle. Afiyet olsun!

Yorum yapın