Terbiyeli Tavuk Çorbası Tarifi

Terbiyeli tavuk çorbası, soğuk kış aylarında sıcacık bir kase çorbanın en lezzetli halidir. Malzemelerimiz arasında tavuk, pirinç, yoğurt, un, yumurta sarısı, limon suyu, tuz ve karabiber bulunmaktadır. Öncelikle tavuk suyu hazırlanır ve haşlanmış tavuk eti ile pirinç eklenip pişirilir. Terbiye hazırlığı için yoğurt, un ve yumurta sarısı karıştırılır ve limon suyu ilave edilir. Terbiye, çorbaya yavaş yavaş ilave edilip sürekli karıştırılır ve tuz, karabiber eklenir. Göz göz oluncaya kadar pişirilir. Sıcak olarak servis edilir ve yanına tuzlu kraker ile sunulabilir. Afiyet olsun!

Malzemeler

Bir adet terbiyeli tavuk çorbası yapmak için gereken malzemeler oldukça basit ve genellikle evde zaten bulunuyor. Tavuk çorbası yapmak için öncelikle tavuk eti kullanılıyor. Bunun yanı sıra pirinç, yoğurt, un, yumurta sarısı, limon suyu, tuz ve karabiber de kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. Eğer terbiye yapımı için tavuk suyundan farklı bir su kullanılacaksa, bu su da malzemeler listesine dahil edilmelidir. Tabii ki, malzemeleri kişisel tercihlere göre değiştirebilirsiniz ancak tavuk ve pirinç temel olmalıdır.

Çorba Hazırlığı

Terbiyeli tavuk çorbası hazırlanırken öncelikle tavuk suyu hazırlanmalıdır. Tavuk suyu için, tavuk göğsü suyunu çıkarabilmek için bir tencereye tavuk göğsü, soğan, havuç ve su eklenir ardından kaynatılır ve köpükleri alınıp işlem tamamlanır. Daha sonra içerisine haşlanmış tavuk etleri ve yıkanmış pirinç ilave edilir. Kısık ateşte yaklaşık 10-15 dakika kadar pişirilir. Bu süre sonunda tavuk ve pirinç iyice pişer ve çorba kıvamını almış olur. Bu aşamada çorba kaynatılmamalıdır, aksi halde çorbanın kıvamı bozulabilir.

Terbiye Hazırlığı

Terbiyeli tavuk çorbası, terbiye ile lezzetlendirilen bir çorbadır. Terbiye, yoğurt, un ve yumurta sarısı ile hazırlanır ve limon suyu ilave edilerek lezzeti arttırılır. Terbiye hazırlanırken, yoğurt, un ve yumurta sarısı karıştırılır ve homojen bir kıvam elde edilir. Daha sonra, limon suyu eklenerek karıştırmaya devam edilir. Terbiye, çorbanın pişirilmesi esnasında yavaş yavaş çorbaya ilave edilir ve sürekli karıştırılır. Böylece, terbiye çorbaya homojen bir şekilde dağılır ve lezzeti arttırır. Tuz ve karabiber ilave edilerek göz göz oluncaya kadar pişirilir.

Terbiye Yapılışı

Terbiye yapılışı oldukça basittir. Öncelikle terbiye malzemeleri yoğurt, un ve yumurta sarısı karıştırılır. Karışıma limon suyu ilave edilir ve pürüzsüz bir kıvam alana kadar çırpılır.

Çorba piştikten sonra ocaktan alınır ve 1-2 dakika soğutulur. Sonrasında terbiye, çorbaya yavaş yavaş ilave edilerek sürekli karıştırılır. Terbiye eklerken hızlı davranmamalı ve çorbayı sürekli karıştırmalısınız.

Tuz ve karabiber isteğe göre ayarlanır ve terbiye göz göz oluncaya kadar pişirilir. Daha sonra ocaktan alınan çorba kaselere dökülür ve sıcak servis edilir.

Servis

Terbiyeli tavuk çorbası, kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Hazırlanması oldukça kolay olan bu lezzetli çorba, yanında tuzlu krakerlerle servis edildiğinde daha da lezzetlenir. Çorba elde edilen kıvama gelince, sıcak servis edilir. Yanında tuzlu krakerler sunulacaksa, lezzetli bir alternatif olarak ev yapımı krakerler tercih edilebilir. Çorbanın içindeki yöresel baharatlar, çorbaya farklı bir lezzet kazandırır. Zengin aromasıyla Terbiyeli tavuk çorbası, sofralarınızın vazgeçilmezleri arasında yer alacak.

Çorba Sunumu

Terbiyeli tavuk çorbası, sıcak olarak kaselere dökülür ve servis edilir. Yanında tuzlu krakerler ikram edilebilir. Çorbanın sunumu sırasında görsellik de önemlidir ve servis tabağına uygun bir şekilde yerleştirilebilir. Yanında kırmızı biber veya maydanoz gibi garnitürler de kullanılabilir. Ayrıca çorba acılığı sevenler için pul biber veya karabiber de sunum sırasında eklenilebilir. Sunum sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çorbanın sıcak servis edilmesidir, böylece tadı lezzetli kalmaktadır.

Yorum yapın