Künefe Tarifi

Künefe, lezzeti ile öne çıkan, Osmanlı döneminden kalma bir tatlıdır. Sıcak servis edildiği için özellikle soğuk kış günlerinde tercih edilir. Şimdi sizlere künefenin nasıl yapıldığını anlatacağım.

İlk olarak, malzemelerimizi hazırlamalıyız. Bunlar süt, irmik, tel kadayıf, tuz, tereyağı, peynir, şeker ve su’dur. Şerbeti hazırlamak için su, şeker ve limon suyunu kaynatın ve kıvam alınca ocaktan alın.

Kadayıfı ufalayın ve tereyağı ile birlikte tavada kavurun. İrmik, süt ve tuz karıştırılıp pişirilir, peynir rendelenir ve harç hazırlanır. Kadayıfın yarısı tavaya serilir, üzerine peynirli harç konulur ve kalan kadayıf üzerine serilir. Kenarları kapalı yuvarlak bir şekil verilir ve tavada altı pişirilir. Fırında üstü kızarana kadar pişirin.

Son olarak, sıcak olan künefenin üzerine soğuk şerbet dökülür ve servis edilir. Afiyet olsun!

Malzemeler

Künefe tarifi yapmak için gerekli olan malzemeler şunlardır:

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı irmik
  • 500 gram tel kadayıf
  • 1 tutam tuz
  • 200 gram tereyağı
  • 150 gram rendelenmiş peynir
  • 2 su bardağı şeker
  • 2.5 su bardağı su

Şekerli şerbeti hazırlamak için su, şeker ve limon suyu kaynatılır. Kadayıfın üzerine peynirli harç konulur ve yuvarlak bir şekil verilir. Pişirilirken kadayıfın altı önce tavada, sonra fırında pişirilir. Sıcak künefenin üzerine soğuk şerbet dökülerek servis yapılır.

Hazırlık

Künefe yapmak için öncelikle kadayıfı ufalamalı, peyniri rendelemeli ve şerbeti hazırlamalısınız.

Kadayıfı ufalamak için elinizle iyice parçalara ayırabilir veya mutfak robotunda çekebilirsiniz. Peyniri rendelerken de iri rende kullanmanız daha lezzetli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Şerbet için su, şeker ve limon suyunu bir tencerede kaynatın. Kıvam aldıktan sonra ocaktan alın ve soğuması için bir kenarda bekletin.

Şerbetin Hazırlanışı

Künefe yapımında şerbetin hazırlanması oldukça önemlidir. Şerbetin yapımı oldukça basittir. İlk olarak su, şeker ve limon suyunu bir tencereye koyun. Tencereyi ocağa alın ve karışımı kısık ateşte kaynatın. Karışımın kıvamı koyulaşıp şurup kıvamını aldığında ocağın altını kapatın. Bu şekilde, künefeyi tatlandırmak ve görünümünü iyileştirmek için gerekli olan şerbeti hazırlayabilirsiniz. Şerbeti soğuk bir şekilde künefenin üzerine dökerek servis edebilirsiniz.

Künefenin Hazırlanışı

Künefenin hazırlanışı için öncelikle İrmik, süt ve tuz karıştırılarak pişirilir. Daha sonra peynirli harç hazırlanır. Peynir rendelenir ve üzerine şeker eklenerek karıştırılır. Hazırlanan peynirli harç diğer malzemelerle birleştirilerek karıştırılır ve homojen bir karışım elde edilir.

Kadayıf tel tel ayırılır ve tereyağı ile kavrulur. Bu aşamada kadayıfın kıtırlığına dikkat edilmelidir. Kadayıflar kavrulduktan sonra bir kenara alınır.

Hazırlanan peynirli harç, kavrulmuş kadayıfın yarısına serilir. Kalan kadayıf tekrar bir tavada kavrulur ve üzerine serilir. Kenarları kapatılarak yuvarlak bir şekil verilir.

Son aşamada, yuvarlak şekilli künefe tavada bir tarafı altın sarısı rengini alana kadar pişirilir. Ardından, fırına verilir ve üstü kızarana kadar pişirilir.

Böylece enfes bir künefe hazır hale gelir ve servis edilebilir.

Künefenin Yapılışı

Künefenin yapımı oldukça kolaydır. İlk olarak, tel kadayıfın yarısı tavaya serilir ve üzerine peynirli harç konulur. Peynirli harçın üzerine kalan kadayıf serilir ve kenarları kapalı yuvarlak bir şekil verilir. Sonrasında tavada altı pişirilir. Daha sonra fırına verilerek üstü kızarana kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra sıcakken üzerine soğuk şerbet dökülmelidir. Şeker, su ve limon suyunun kaynatılarak hazırlanan şerbet, künefenin üzerine dökülerek servis edilir. Afiyet olsun!

Servis

Künefe, sıcak servis edildiği zaman en lezzetli halini alır. Pişirdiğiniz künefeyi sıcakken servis etmeden önce soğuk şerbetin yanına hazırlayın. Servis yapacağınız tabakları ısıtın. Sıcak olan künefeleri ısıtılmış tabaklara alın. Üzerine soğuk şerbet dökün. Dilerseniz ceviz, fıstık veya Antep fıstığı gibi malzemelerle süsleyebilirsiniz. Künefenizi sıcak servis edin ve enfes lezzetiyle keyifle yiyin. Afiyet olsun!

Yorum yapın