Kızartma Köfte Tarifi: Pratik ve Lezzetli

Köfte sevenlerin favori lezzetlerinden biri olan kızartma köfte tarifi, bu yazımızda sizlerle. Pratik malzemelerle hazırlanabilen tarifimiz, lezzetiyle de damakları şenlendirecek. Kıyma, soğan, biber ve domates salçası, un, baharatlar ve yağ haricinde herhangi bir malzeme kullanmadığımız tarifimiz, basit yapısıyla da dikkat çekiyor. Bu özel tarifimizi mutlaka denemeli ve sevdiklerinizle paylaşmalısınız. Tarifin kolaylığı ve lezzeti sizi de şaşırtacak!

Gerekli Malzemeler

Köfte harcı için 500 gram dana kıyma, 1 adet soğan, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 tatlı kaşığı domates salçası, 2 yemek kaşığı un, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kırmızı biber ve tuz kullanacağız. Hazırlayacağımız köfteleri kızartmak için ise yağ kullanacağız. Bu malzemelerin tamamını hazırlayarak köfte harcını da hazırlamış olacağız. Köfte harcı için kullanacağımız tüm malzemeler oldukça basit ve her mutfakta bulunabilen malzemelerdir. Hazırlayacağımız köfteler, malzemelerin kalitesine göre değişebilir, ancak en önemli nokta doğru malzemeleri seçmek ve onları doğru şekilde kullanmaktır.

Tarif

Köfte harcımızın hazırlığı için öncelikle soğanları rendeliyoruz ve suyunu sıkarak kıyma ile birlikte yoğuruyoruz. Daha sonra biber salçası, domates salçası, un, karabiber, kırmızı biber ve tuz ekleyerek yeniden yoğuruyoruz. Bu malzemeleri iyice karıştırarak köfte harcımızı hazırlıyoruz.

Köftelerimizi hazırlamak için elimizde ceviz büyüklüğünde parçalar oluşturuyoruz ve yuvarlıyoruz. Parçaları hafifçe bastırarak köfte şeklinde biçimlendiriyoruz. Köftelerimizi hazırladıktan sonra tavada kızdırdığımız sıvı yağda her iki tarafını kızarana kadar pişiriyoruz.

Hazırladığımız kızartma köfteleri fazla yağını süzmeleri için kağıt havlu üzerinde bekletiyoruz ve sıcak servis ediyoruz. Afiyet olsun!

Köfte Harcının Hazırlanması

Köfte harcı için öncelikle soğan kabukları soyulur ve rendelenir. Rendelediğimiz soğan suyu sıkıldıktan sonra kıyma ile birlikte yoğrulur. Yoğurma işlemi sırasında köftenin daha lezzetli olması için baharatlar ve salçalar da eklenir. 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 tatlı kaşığı domates salçası, 2 yemek kaşığı un, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kırmızı biber ve tuz eklenerek tekrar yoğrulur. Eğer köfte harcı fazla cıvık ya da sert olursa un veya yoğurt gibi malzemelerle kıvamı düzeltilebilir. Böylece çok pratik ve lezzetli bir kızartma köfte hazırlanmış olur.

Köftelerin Hazırlanması

Köfte harcını hazırladıktan sonra ceviz büyüklüğünde parçalar alarak köfte şekli veririz. Parçaları elimizde hafifçe bastırdıktan sonra yuvarlarız. Köftelerimizi bekletmek üzere bir kenara alırken sıvı yağı tavada kızdırırız. Kızan yağa hazırladığımız köfteleri atarız ve iki taraflı kızartırız. Kızaran köftelerimizi kağıt havlu üzerine alarak yağını süzülmesi bekleriz. Afiyet olsun!

Köftelerin Kızartılması

Köfte harcından hazırladığımız parçaların kızartılma aşaması oldukça önemlidir. Yeterince kızarmış olmayan köfteler dışı çiğ kalabilirken, fazla kızartılmış köfteler de kuruyup sertleşebilir. Bu nedenle tavayı yeterince ısıtıp, kızartma işlemine başlamalısınız. Köfteleri tavaya birer birer bırakın ve her iki yüzünü de eşit şekilde kızartın. Kızaran köfteler kağıt havlu üzerine alınabilir. Bu sayede fazla yağı süzülecektir. Sıcak servis edilmelidir.

Ayrıca köftelerin harcına farklı lezzetler katmak isterseniz maydanoz, sarımsak veya pul biber gibi malzemeleri de ekleyebilirsiniz. Ancak bu tarifle hazırlanan köfteler, kendileriyle yeterince lezzetlidir.

Püf Noktaları

Köfte harcına lezzet katmak için maydanoz, sarımsak ve pul biber gibi malzemeler de ekleyebilirsiniz. Maydanoz ince kıyılarak, sarımsak ise ezilerek harca eklenir. Pul biber ise harca az miktarda ilave edildiğinde köftelerin acılığı artar. Ancak baharat eklerken dikkatli olunmalıdır, ölçüyü kaçırmamaya özen gösterin.

Kızartma sırasında kullandığınız yağ çok sıcak olmamalıdır. Eğer yağınız çok sıcaksa, köftelerin dışı hemen kızaracak ancak içi henüz pişmeyebilir. Bu nedenle iyice ısınan yağı bir süre beklettikten sonra köfteleri kızartabilirsiniz. Kızartma sırasında çok dikkatli olunmalı ve kızgın yağı çarpmaktan kaçınılmalıdır.

Yorum yapın