Kadife Tatlısı Tarifi

Kadife tatlısı, Türk mutfağının en sevilen tatlıları arasındadır. İrmik helvası ve sütlaçın bir araya gelmesiyle oluşan bu tat, hem lezzeti hem de yapılanması açısından oldukça kolaydır. Kadife tatlısı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler süt, irmik, toz şeker, vanilya, tuz, nişasta, sıvıyağ ve süt kremasıdır. Tüm malzemeler bir tencereye alınır ve karıştırılarak pişirilir. Daha sonra sıvıyağ ve süt kreması eklenerek karıştırılır. Hazırlanan karışım kaseye dökülerek soğumaya bırakılır. Üzerinin hazırlanması için ise çikolata sosu veya taze meyveler kullanabilirsiniz. Dilerseniz, tatlıyı soğuk servis yaparak, üzerinde biraz kakao serpiştirerek sunabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Kadife tatlısı tarifi için gerekli olan malzemeler oldukça basit. Bu lezzetli tatlıyı hazırlamak için süt, irmik, toz şeker, vanilya, tuz, nişasta, sıvıyağ ve süt kreması kullanmanız yeterli olacaktır. Ayrıca malzemeler arasında seçim yaparak tadını değiştirebilirsiniz. İsteğinize göre tatlıya çikolata sosu ekleyebilir veya taze meyvelerle süsleyebilirsiniz. Tatlıyı daha farklı hale getirmek için fındık veya ceviz de ekleyebilirsiniz. Aşağıda gerekli malzemelerin bir tablosunu inceleyebilirsiniz:

MALZEMELER ÖLÇÜSÜ
Süt 2 su bardağı
Irmik 1.5 su bardağı
Toz Şeker 1 su bardağı
Vanilya 1 paket
Tuz 1 çimdik
Nişasta 1 yemek kaşığı
Sıvıyağ 1 yemek kaşığı
Süt Kreması 1 kutu (200 ml)

Tarifin Yapılışı

Kadife tatlısının lezzeti sütlaç ve irmik helvasının birleşmesiyle oluşuyor. Tarif için öncelikle bir tencereye süt, irmik, toz şeker, vanilya, tuz ve nişasta konulup orta ateşte karıştırılarak pişirilir. Daha sonra sıvıyağ ve süt kreması eklenerek karıştırılır. Hazırlanan karışım kaseye dökülerek soğumaya bırakılır. Kadife tatlısının kıvamını alması için buzdolabında dinlendirmeniz yeterli olacaktır.

Üzerinin Hazırlanması

Kadife tatlısı, sütlaç ve irmik helvasının lezzetini bir arada sunar. Tatlı üzerine çikolata sosu veya taze meyveler ile tamamlanarak servis yapılır. Soğuyan karışımın üzerine çikolata sosu dökülebilir ya da taze meyveler ile süsleme yapılabilir. Çikolata sosu için küçük bir sos tenceresinde çikolata ve süt karıştırılarak orta ateşte kaynatılır. Kalınlaşana kadar 5-10 dakika daha kaynatılır. Taze meyveler temizlendikten sonra küçük parçalar halinde kesilebilir. Tatlı servis edilmeden önce üzerine taze meyveler konulabilir. Servis önerileri arasında tatlı soğuk servis edilebilir ve üzerine kakao serpilerek de servis edilebilir.

Çikolata Sosu Tarifi

Çikolata sosu yapmak için; küçük bir sos tenceresine çikolata ve süt konulur. Orta ateşte karıştırarak kaynatılır. Çikolata eriyinceye kadar karıştırmak önemlidir. Daha sonra 5-10 dakika daha kaynatılarak sosun kıvamı kalınlaştırılır. Eğer çikolata sosunun kıvamı çok kalın değilse, daha fazla kaynatılabilir.

Taze Meyveler ile Süsleme

Kadife tatlısını daha lezzetli hale getirmek için üzerine taze meyveler konulabilir. Bu tatlı için en uygun meyveler arasında çilek, kivi, muz ve böğürtlen yer alır. Taze meyveler temizlendikten sonra küçük parçalar halinde kesilir. Servis tabağına alınan kadife tatlısının üzerine istenilen miktarda meyve parçaları konulabilir. Ayrıca meyvelerle dekoratif bir şekil oluşturulabilir. Tatlı servis edilmeden önce üzerine taze meyveler konularak misafirlerinize harika bir sunum yapabilirsiniz.

Servis Önerileri

Kadife tatlısı, soğuk servis yapılabilecek bir tatlıdır. Hem tarifinin hazırlanması hem de tadı soğukken daha lezzetli olduğu için bu şekilde servis edilebilir. Ayrıca, tatlıya kakao serpilerek servis edilebilir. Servis tabağında tatlıyı dilimledikten sonra üzerine kakao serpilerek değişik bir sunum yapılabilir. Ayrıca, tatlıya ek olarak fındık, ceviz veya badem gibi malzemeler de konulabilir ve farklı lezzetler elde edilebilir.

Yorum yapın