irimik helvası tarifleri

İrmik helvası Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Bu yazıda sizlerle farklı lezzetlerdeki irmik helvası tariflerini paylaşacağız.

Geleneksel tarifimiz için sadece irmik, şeker ve tereyağı kullanacağız. İrmikleri kavurup şekerle birlikte karıştırdıktan sonra tereyağını da ekleyip pişiriyoruz. Son olarak üzerine çam fıstığı, kuş üzümü veya ceviz gibi malzemelerle süslüyoruz.

Bu tarifte irmik helvasına lezzet katan malzeme çikolata! Geleneksel tarife çikolata parçaları ekliyoruz ve irmikleri kahverengiye dönene kadar kavuruyoruz. Şekeri, sütü ve suyu da ekleyip pişiriyoruz. Servis etmeden önce üzerine çikolata rendesi serpiyoruz.

Bu tarifte zencefil, irmik helvasına hoş bir baharatlı tat katıyor. İrmikleri kavurduktan sonra üzerine toz zencefil ve tarçın ekliyoruz. Şekeri ve suyu da ekleyip birkaç dakika karıştırarak pişiriyoruz. Ceviz veya badem parçalarıyla süsleyerek servis edebiliriz.

Bu tarifte portakal, irmik helvasına taze bir tat katıyor. İrmikleri kavurup üzerine rendelenmiş portakal kabuğu ekliyoruz. Şeker, süt ve suyu da ekledikten sonra pişiriyoruz. Servis etmeden önce üzerine portakal dilimleri yerleştiriyoruz.

Bu tarifte ise hindistan cevizi, irmik helvasını lezzetlendiriyor. İrmikleri kavurup üzerine hindistan cevizi rendesi ekliyoruz. Şeker, süt ve suyu da ekledikten sonra pişiriyoruz. Servis etmeden önce üzerine hindistan cevizi parçaları serpiştiriyoruz.

Bu tarifte irmik helvasına kabak ekliyoruz. Kabakları rendeliyoruz ve irmiklerle birlikte kavuruyoruz. Şeker, süt ve suyu da ekleyip pişiriyoruz. Servis etmeden önce üzerine tarçın serpiştiriyoruz.

Bu tarifte fındık, irmik helvasına lezzet katıyor. Fındıkları kavurup irmiklerle birlikte kavuruyoruz. Şeker, süt ve suyu da ekledikten sonra pişiriyoruz. Servis etmeden önce üzerine fındık parçaları serpiştiriyoruz.

Bu tarifte kaymak, irmik helvasının lezzetini tamamlıyor. İrmikleri kavurup üzerine rendelenmiş limon kabuğu ekliyoruz. Şeker, süt ve suyu da ekledikten sonra pişiriyoruz. Servis etmeden önce üzerine kaymak parçaları koyuyoruz.

Bu tarifte kuru meyveler, irmik helvasına tatlı bir lezzet katıyor. İrmikleri kavurup üzerine çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir ve kuru erik gibi meyveleri ekliyoruz. Şeker, süt ve suyu da ekleyip pişiriyoruz. Servis etmeden önce üzerine meyve parçaları serpiştiriyoruz.

Yorum yapın