Gül Tatlısı Tarifi

Gül tatlısı, Ramazan ayında tüketilen lezzetli bir tatlıdır. Bu tatlıyı yapmak için gerekli malzemeler arasında süt, un, irmik, toz şeker, tereyağı, vanilya, badem içi ve nar taneleri bulunmaktadır. Malzemeleri bir tencereye alıp, karıştırarak pişirmelisiniz. Karışım koyulaştıktan sonra vanilya ile lezzetlendirin ve soğumasını bekleyin. Karışımdan ufak parçalar alıp içlerine badem içi koyun ve yuvarlayarak şekil verin. Gül şekli vermek için tatlıya hafifçe bastırın ve üzerine nar taneleri ekleyin. Gül tatlısı hazır! En önemli nokta, pişirirken karışımın sürekli karıştırılmasıdır, böylece pürüzsüz bir kıvama ulaşır. Afiyet olsun!

Gül tatlısı malzemeleri

Gül tatlısı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit. Malzemelerinizi hazırladıktan sonra tatlıyı kolayca yapabilirsiniz. İşte gül tatlısı malzemeleri:

  • 2,5 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 çay bardağı irmik
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 paket vanilya
  • Badem içi ve nar taneleriyle süsleme

Tüm malzemeleri kolayca temin edebilir ve hemen evde gül tatlısı yapmaya başlayabilirsiniz. Şimdi tarifimize geçelim!

Gül tatlısı yapımı adımları

Güzel görüntüsü ve lezzetiyle Ramazan sofralarının olmazsa olmazı gül tatlısı yapımı oldukça kolaydır. İşte adım adım gül tatlısı yapımı:

1. Bir tencereye süt, un, irmik, toz şeker ve tereyağı koyun ve karıştırın. Malzemeler iyice karıştıktan sonra ocağı açın ve karışımı koyulaşana kadar karıştırın.

2. Karışım koyulaştıktan sonra vanilyayı ekleyin ve karıştırın. Karışımın soğumasını bekleyin.

3. Soğuyan karışımdan küçük parçalar alın ve yuvarlayın. Badem içlerini parçaların ortasına yerleştirin ve parçaları kapatarak top şekli verin.

4. Yuvarladığınız parçalara hafifçe bastırarak gül şekli verin ve servis tabağına yerleştirin. Üzerine nar taneleri serperek servis yapabilirsiniz.

1. Süt, un, irmik, toz şeker ve tereyağı tencereye alınır ve karıştırılır.

Gül tatlısı yapımı için ilk adım, tüm malzemelerin tencereye alınarak karıştırılmasıdır. Tencerenizde 2,5 su bardağı süt, 2 yemek kaşığı un, 1 çay bardağı irmik, 1 su bardağı toz şeker ve 2 yemek kaşığı tereyağı olmalıdır. Malzemeler birbirine iyice karıştırılır ve ocağın altı açılır. Karışımın orta ateşte sürekli karıştırılması gerekmektedir. Malzemelerin homojen hale gelmesi yaklaşık 10 dakika sürebilir. Bu şekilde karışım koyulaşana kadar karıştırmaya devam edilir. Koyulaşan karışımın içine 1 paket vanilya eklenir ve karıştırılır. Tatlı için hazırladığınız karışımın soğuması için bir süre bekleyin.

2. Karışım koyulaşana kadar karıştırılır.

Karışımın koyulaşması aşaması, gül tatlısı yapımının en önemli basamaklarından biridir. Karışımın özelliğindeki pürüzsüzlük, tatlıyı daha lezzetli hale getirir. Yavaş yavaş karıştırmak önemlidir, aksi takdirde karışım topaklanır. Vanilya eklemesi ise tatlıya güzel bir aroma ve lezzet katar. Vanilya yerine limon kabuğu da kullanılabilir. Tatlıya farklı bir lezzet vermek isteyenler için limon kabuğu önerilmektedir. Bu adımları doğru bir şekilde uygulayarak, enfes ve göz alıcı gül tatlısı yapabilirsiniz.

3. Hazırlanan karışımın soğuması beklenir.

Karışım oda sıcaklığına geldikten sonra, hazırlanan karışımdan küçük parçalar alınır. Bu parçalar elinizde yuvarlayarak şekil verin. Dilerseniz, küçük badem içleri kullanarak, tatlıya süprizler ekleyebilirsiniz. Badem içini, küçük parçalar şeklinde kesip, karışıma ekleyebilirsiniz. Üzerini kapatarak yuvarlayın ve gül şekli verin. Hazırladığınız gül tatlılarını soğumak üzere bir tabağa yerleştirin. İsterseniz, üzerlerine biraz nar taneleri serperek servis edebilirsiniz. Bu enfes lezzeti arife günü ve bayram günü misafirlerinize sunarak; onları şaşırtabilirsiniz.

4. Alınan parçaların içine badem içi konulur ve üzerine kapatılır.

Hazırlanan karışımdan küçük parçalar alınır ve içleri badem içi ile doldurulur. Daha sonra elinizle yuvarlayarak güllü tatlıların şeklini oluşturun. Güllerin yapraklarına benzer bir şekil vermeniz gerekiyor. Gülleri hazırlarken dikkat etmeniz gereken nokta, parçaları çok büyük yapmamak ve elinizle çok fazla sıkmamaktır. Aksi takdirde güller dağılabilir veya şekillerini kaybedebilirler. Güllü tatlılarınız hazır olduğunda üzerlerine az miktarda nar taneleri dökebilir ve servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

5. Gül şekli vermek için tatlıya hafifçe bastırılır ve çiçek şekli verilir.

Tatlılar tadı kadar sunumuyla da dikkat çeker. Gül tatlısı da görünüşüyle kendine hayran bırakan bir lezzettir. Tatlıların arasında hoş bir dekorasyon ürünü olarak kullanılabilen gül tatlısı nasıl şekillendirilir? Tatlıya bastırarak gül şekil verilir. Bu aşamada parmaklarınızı hafifçe kullanmanız yeterli olacaktır. Bir diğer püf noktası ise üzerine nar taneleri eklenmesidir. Nar taneleri, tatlıya ayrı bir görünüm katarak daha da lezzetli hale getirir. Hazırladığınız gül tatlılarını misafirlerinize sunarken dikkat çekecek görsel bir şölen yaratmanın keyfini çıkarın.

Yorum yapın