Etli Biber Dolması Tarifi

Etli biber dolması yapmak için, öncelikle gerekli malzemeleri hazırlamak gerekiyor. Bunlar arasında birçok mutfakta sıklıkla kullanılan malzemeler bulunuyor. Bu malzemeler; biber, kıyma, pirinç, soğan, domates, sıvı yağ, tuz, karabiber ve pul biberdir.

Dolma yapmak oldukça kolay gibi görünebilir fakat malzemelerin tümüyle doğru orantılıdır. Malzemelerin kalitesi de tat için önemlidir. Bunun için kaliteli malzemeler seçmekte fayda var. Malzemeleri hazırladıktan sonra, biberleri sap kısmından kesip içlerini çıkarmak gerekiyor. İçlerine hazırlanan harçtan doldurulan biberler, sıcak servis edildiğinde lezzetli bir yemek ortaya çıkıyor.

Güzel bir sunumla servis etmek için, hazırladığınız etli biber dolmalarını üzerine domates, biber ve sıvı yağ dökebilirsiniz. Böylece, dolmaların sulu kalması da sağlanmış olacaktır.

Malzemeleri ve yapılışı hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Malzemeler Ölçü
Biber 8 adet
Kıyma 200 gram
Pirinç 1 su bardağı
Soğan 1 adet
Domates 2 adet
Sıvı Yağ 3 yemek kaşığı
Tuz 1 tatlı kaşığı
Karabiber 1 çay kaşığı
Pul Biber 1 çay kaşığı

Yapılışı

Biber dolmasının hazırlanışı oldukça basittir. İlk olarak, yapacağınız dolmalık biberlerin sap kısımlarını kesin ve çekirdeklerini çıkarın. Daha sonra hazırladığınız kıyma karışımını biberlerin içine doldurun. Karışım için kıyma, pirinç, doğranmış soğan, domates, tuz, karabiber ve pul biberi bir kabın içinde güzelce karıştırın. Dolmaları hazırladıktan sonra bir tencereye sıvı yağ koyun ve dolmaları yerleştirin. Üzerine doğranmış domates ve biber ekleyin. Ardından tencereye su ekleyip dolmaların yarısına kadar sulu olacak şekilde pişirin. Dolmaların sıcak servis yapılması gerekmektedir. Afiyet olsun!

Yorum yapın