Enginar Dolma Tarifi

Enginar dolması Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Üstelik oldukça da pratiktir. İşte sizlere enginar dolması yapmak için gereken malzemeler:

  • 4 adet iri enginar
  • 1 su bardağı pirinç
  • 1 adet orta boy soğan
  • 1 tutam dereotu
  • 1/2 su bardağı dövülmüş fındık
  • 1/2 su bardağı zeytinyağı
  • 1 adet limon

Peki, yapılışı nasıl olmalı?

Öncelikle, enginarların yaprakları açılır ve içindeki tüyler çıkarılır. Daha sonra küçük bir kaşık yardımıyla içi oyulur ve limonlu suya atılır.

Bu arada dolmanın içi hazırlanır. Bunun için, pirinç yıkanıp süzdürülür. Soğan küçük küçük doğranır ve kavrulur. Dereotu ve fındık da eklenip karıştırılır. Son olarak zeytinyağı ilave edilir.

Enginarların içleri bu karışımla doldurulup tencereye sırayla dizilir. Üzerine dilimlenmiş limonlar konulup, yeteri kadar su eklenir. Dolmalar kısık ateşte yaklaşık 1 saat pişirilmeye bırakılır.

Enginarların içini oyarken dikkatli olunması gerekiyor. Öncelikle yaprakları tek tek açın. Daha sonra avuç içinde enginarı çevirerek tüylerini çıkarın. Son olarak küçük bir kaşık yardımıyla enginarın içi oyulur.

Enginar dolmasının yapımında enginarların kararmaması için çıkarılan iç kısımların üzerine limon sıkabilirsiniz.

Dolmanın içine kıyma da eklenebilir. Bu sayede lezzetini bir kat daha artırabilirsiniz.

Enginar dolmasının yanında yoğurt veya tarator sosu, sıcak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Malzemeler

Enginar dolması yapmak için malzemeler oldukça basit. İlk olarak ihtiyacınız olan enginarlar. Ayrıca pirinç, soğan, dereotu, fındık, zeytinyağı ve limon da gerekiyor. Dolgu karışımı için bu malzemeleri kullanacaksınız. İsterseniz dolmanın içine isteğinize bağlı olarak bir miktar kıyma da ekleyebilirsiniz. Enginarların yapraklarını açmak için biraz uğraşmanız gerekiyor. Sonrasında enginarın içindeki tüylerin çıkarılması ve oyulması gerekiyor. Bu aşamaların ardından, dolgu karışımını hazırlayıp enginarların içine doldurabilirsiniz.

Yapılışı

Enginar dolması yapmak için ilk önce enginarların içi oyulur ve limonlu suyun içinde bekletilir. Ayrı bir kapta pirinç, soğan, dereotu ve fındığı karıştırmalısınız. Zeytinyağını da ilave ederek harmanladıktan sonra enginarların içini doldurmalısınız. Enginarlar tencereye dizilir ve üzerine limon suyu eklenir. Kısık ateşte yaklaşık 30-40 dakika pişirilir. Piştikten sonra limonlarını sıkarak servis yapabilirsiniz.

Enginarın kararmaması için çıkarılan iç kısımların üzerine limon sıkılabilir.

Dolmanın içine kıyma, tavuk veya et de eklenebilir.

Tarator sos veya yoğurt sosu ile servis edilebilir. Afiyet olsun!

Enginarların içi nasıl oyulur?

Enginar dolması yapmanın önemli bir adımı, enginarların içlerini oyarak hazırlamaktır. Enginarların yaprakları açılır ve içindeki tüyler çıkarılır. Daha sonra, küçük bir kaşık yardımıyla enginarın içi oyulur. Bu işlemi yaparken, enginarın alt kısmına yakın bölgeye varıldığında dikkatli olunmalı, yoksa kalın bir tabaka kalmayabilir. İçi oyulmuş enginarlar, limonlu suyun içinde bekletilerek kararmalarının önüne geçilebilir. Artık, enginar dolması için iç malzemeler hazırlandığında, enginarlar doldurulabilir ve pişirilmeye hazır hale getirilebilir.

Püf Noktası:

Enginar dolması yaparken, enginarların çıkarılan iç kısımları kararabilir. Bu durumu önlemek için çıkarılan iç kısımların üzerine limon sıkabilirsiniz. Limonun asidik özelliği sayesinde enginarın iç kısmı kararmaz ve dolmanızın daha güzel görünmesini sağlar.

Variasyon:

Dolma tarifi genellikle pirinç ve baharatların harmanlanması ile yapılır. Ancak dolmanın içine kıyma da eklenebilir. Kıyma, dolmanın lezzetini arttırır ve daha doyurucu hale getirir. Kıymayı dolmanın iç harcına eklerken baharatları da ekleyebilirsiniz. Kıymayı pişirmeden önce baharatlarla birlikte kavurmayı unutmayın. Yemeğe daha fazla lezzet katmak için kıymalı dolmanın üzerine domates sosu da ekleyebilirsiniz. İsterseniz içine fıstık, badem veya kuş üzümü de ekleyerek tadını zenginleştirebilirsiniz.

Servis Önerisi:

Enginar dolması tarifinin lezzeti, yapılacak olan sos ile tamamlanır. Tarator sosu ya da yoğurt sosu, enginar dolması için en uygun tercihler arasındadır. Tarator sosu yapımı için, yoğurt, çiğ badem, sarımsak, zeytinyağı, tuz ve limon suyu malzemeleri kullanılır. Yoğurt sosu yapımı içinse, sarımsaklı yoğurt, limon tuzu, tuz ve zeytinyağı karıştırılır. Enginar dolmasının üzerine dökülerek servis edilir. Ayrıca enginar dolması yanında sarımsaklı yoğurtla birlikte taze çiçek yaprakları ya da zeytinyağı ile servis edilebilir.

Yorum yapın