Açma Tarifi

Açma, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Evde yapımı oldukça kolay olan açmalar, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Açmanın yapımı için gerekli malzemeler; un, su, süt, maya, tuz, şeker, yumurta ve margarindir. İlk olarak bu malzemeler karıştırılarak hamur yoğurulmalıdır. Hamurun mayalanması için beklenir ve sonrasında hamur şekillendirilir. Hamurun üzerine yumurta sarısı sürülür ve isteğe göre peynir, zeytin ya da sucuk gibi malzemeler konulabilir. Hazırlanan açmalar, önceden ısıtılmış fırında pişirilir veya alternatif olarak kızartabilirsiniz. Afiyet olsun!

Gerekli Malzemeler

Açma yapmak için gerekli malzemeler oldukça basit ve mutfakta her zaman bulunabilir. Un, su, süt, maya, tuz, şeker, yumurta ve margarin, açma tarifinde kullanılan başlıca malzemelerdir. Un ölçüsü hamurun kıvamını belirleyeceği için doğru ölçü kullanılmak önemlidir. Ayrıca hamur için kullanılabilecek tezgahın temiz olması gerekir. Malzemeleri karıştırmak için bir karıştırma kabına ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, malzemelerin ölçüsünü ölçmek için ölçü kabı veya tart kullanmak da gerekebilir.

Hamurun Yapılışı

Hamurun yapımı, doğru malzemelerin ölçülü bir şekilde karıştırılması ve hamurun mayalanmasıyla gerçekleştirilir. Öncelikle, ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlayalım. Bunlar; un, su, süt, maya, tuz, şeker, yumurta ve margarindir. Malzemeleri bir kapta karıştırarak yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurun. Hamurun daha iyi mayalanması için üzerini örtüp yaklaşık bir saat bekletin. Bu süre sonunda mayalanan hamuru yeniden yoğurup şekillendirebilirsiniz. Hamuru küçük parçalara ayırın, istediğiniz şekilleri verin ve üzerlerine yumurta sarısı sürün. Hazırlanan açmaları önceden ısıtılmış fırına verin ve pişirin.

Hamurun Şekillendirilmesi

Mayalanan açma hamurunu şekillendirmek oldukça kolaydır. Hamuru birkaç parçaya ayırın ve yuvarlayarak yassılaştırın. Daha sonra hamurları şekil vermek için istediğiniz şekilde katlayabilirsiniz. Benim tercihim, hamuru üçgen şeklinde katlamaktır. Hamurları tepsiye dizin ve üzerine yumurta sarısı sürün. Eğer isterseniz hamurun üzerine haşlanmış yumurta dilimleri, susam ya da çörek otu ekleyebilirsiniz. Bu sayede açmalarınız daha lezzetli görünecek ve mis kokusu ile sizi cezbedecek.

Üzerinin Doldurulması

Hamurunuzu hazırladıktan sonra, sıra geldi açmanızın üzerini doldurmaya! İsteğinize göre peynir, zeytin ya da sucuk gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Eğer peynir tercihiniz ise, beyaz peynir veya kaşar kullanabilirsiniz. Peyniri hamurun üzerine koyduktan sonra, açmanızın yan kısımlarını birleştirerek kapatın. Zeytin kullanacaksanız, siyah veya yeşil zeytinleri küçük parçalara ayırıp hamurun üzerine serpiştirin. Sucuk seçeneğini tercih edenler, ince dilimledikleri sucukları hamurun üzerine koyabilirler. Ayrıca, üzerini kapatmadan önce üçgen şeklinde keserek hamurun içine de koyabilirsiniz. Seçtiğiniz malzemeleri hamurun üzerine yerleştirdikten sonra, açmanızın üzerine yumurta sarısı sürün ve önceden ısıtılmış fırında pişirin. Afiyet olsun!

Hamurun Pişirilmesi

Açma hamuru hazır olduğunda, fırınınızı önceden 200 dereceye ısıtın. Hamuru, üzerine süreceğiniz yumurta sarısıyla kaplayın. Daha lezzetli bir görünüm elde etmek için, hamurun üzerine susam veya çörekotu serpebilirsiniz. Ardından, hazırladığınız açmayı önceden ısıtılmış fırına yerleştirin ve yaklaşık 15-20 dakika pişirin. Açmaların rengi altın sarısı olana kadar kızarın. Açmalar fırından çıktığında, üzerlerine erittiğiniz tereyağını çekecek şekilde sürün ve sıcak servis edin. Afiyet olsun!

İsteğe Bağlı Kızartma

İsteğe bağlı olarak, açmaları kızartarak da servis edebilirsiniz. Bunun için hamurları aldıktan sonra şekillendirerek, fırında pişirmeden önce kızartabilirsiniz. Genellikle yağda kızartılan açmalar, fırında pişirilenlere göre daha yağlı ve sert olabilirler. Ancak, kızartılmış açmalar daha çıtır ve lezzetlidir. Ayrıca, farklı tatlar için açmaların içine isteğe bağlı olarak peynir, zeytin ya da sucuk konulabilir. Kızartma yöntemi, hamur işi sevenlerin severek tükettiği açmaların daha fazla çeşitlendirilmesine olanak sağlar. Açmalarınızı kızartarak, misafirlerinize farklı bir sunum yapabilirsiniz.

Afiyet Olsun!

Hamur işleri seven herkesin seveceği bir tat olan açma, kahvaltı sofralarınızın olmazsa olmazı olacak. Yapımı oldukça kolay olan açmanın malzemeleri ise un, su, süt, maya, tuz, şeker, yumurta ve margarindir. Bu malzemeleri bir araya getirerek yoğuracağınız hamur, mayalandıktan sonra şekillendirilir ve üzerine isteğe bağlı olarak peynir, zeytin ya da sucuk koyulabilir. Daha sonra önceden ısıtılmış fırında pişirilir veya kızartılır. Sonuç olarak, sıcak ve lezzetli açmayla gününüze enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz. Afiyet olsun!

Yorum yapın